Jastrzębie prognozy w Kanadzie

Kamil Rozszczypała
opublikowano: 09-09-2010, 11:45

Jaka waluta dała wczoraj zarobić inwestorom? Z pewnością był to dolar kanadyjski. Między godzinami 15. a 18:30 waluta ta zyskała w stosunku do USD 130 pipsów (1,24 proc.). Przy standardowej dźwigni finansowej  wykorzystywanej na rynku walutowym 100:1 w ciągu niespełna trzech godzin można było podwoić swój kapitał.

Co było przyczyną tak gwałtownego ruchu na tej parze walutowej? Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Banku Centralnego Kanady. Głównym tematem obrad były przyszłe poziomy stóp procentowych. W najbliższym czasie będą one wyższe niż dotychczas o 25 punktów bazowych. Jako, że podwyżka ta była zgodna z oczekiwaniami, ruch południowy na parze USDCAD był wywołany jednak przez komunikat po posiedzeniu. Po wakacyjnym spowolnieniu teraz wszystko wskazuje na to, iż gospodarka znowu przyspieszy, a poprawie ulegnie sytuacja na rynku pracy. Te jastrzebię prognozy co do sytuacji w gospodarce, dają nadzieję na szybsze niż w USA zacieśnianie polityki monetarnej i związany z tym większy napływ inwestycji zagranicznych do Kanady. Jakby na potwierdzenie tych prognoz, niedługo po komunikacie BoC odczytano bardzo dobre dane dla indeksu Ivey PMI - wskaźnika aktywności gospodarczej. Spotęgowało to aprecjację dolara kanadyjskiego.

Dzisiaj kolejna porcja danych dotyczących tej waluty. Najpierw poznamy ilość rozpoczętych budów domów, a następnie bilans handlu zagranicznego w Kanadzie. Na zakończenie, o godzinie 17, odczyt o tygodniowej zmianie zapasów ropy. Jako, że gospodarka kanadyjska "ropą stoi", może to również wpłynać na zachowanie CAD.

EUR/PLN
Według dzisiejszych doniesień Parkietu Polska poprawiła o jedno miejsce swoją pozycję w międzynarodowym rankingu najlepszych lokalizacji inwestycyjnych. Obecnie zajmujemy w nim 12 miejsce. Co jeszcze bardziej pocieszające jesteśmy najwyżej z krajów naszego regionu. W rankingu prowadzą Chiny. Jeśli inwestycje zagraniczne będą napływać, kurs złotego będzie ulegał aprecjacji. Zachowanie kursu EURPLN w ostatnim czasie wskazuje również na wyjątkową siłę polskiej waluty i jeśli nie powtórzy się sytuacja z kwietnia, to trend spadkowy powinien być utrzymany.

EUR/USD
Krótkoterminowa linia trendu wzrostowego została wczoraj wybroniona, mimo że po słabych wynikach niemieckiego handlu zagranicznego (wyniki za lipiec zostały podane wczoraj nad ranem) wydawało się, iz ruch południowy może siegnąć przynajmniej poziomu 1.2600. W dniu dzisiejszym linia ta jest ponownie testowana i odbicie w górę o 30-40 pipsów będzie sygnałem do wzrostów. Z publikacji fundamentalnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cotygodniowy odczyt o zasiłkach dla bezrobotnych. Rynek pracy w dalszym ciągu bowiem znajduje się w centrum uwagi.

GBP/USD
Wczorajszy silny wzrost na parze GBP/USD wywołany był dobrymi danymi z rynku nieruchomości. Pózniej z jeszcze większą uwagą inwestorzy oczekiwali na dane o produkcji przemysłowej. W tym przypadku jednak odczyt był zgodny z oczekiwaniami i nie wywołał większych ruchów. Później nastąpiła kontynuacja wcześniejszych wzrostów i funt wybił się ponad linię krótkoterminowego trendu spadkowego. Na powrót do spadków nie czekaliśmy jednak długo i trend pozostaje spadkowy.

USD/JPY
Podczas sesji europejskiej obserwowaliśmy realizację zysków z krótkich pozycji jenowych, sesja w USA przyniosła trend boczny, a  po starcie giełdy tokijskiej nastąpiły znowu spadki. W tym momencie, tuż po godzinie 11, na wykresie kształtuje sie duża czarna świeca. Przełamała już ona minimum lokalne z 24 sierpnia i niewykluczone, że zaatakuje również najniższy poziom z ostatnich 15 lat na wysokości 83.34. Tak jak w przypadku EUR/USD istotna dla tej pary walutowej będzie publikacja z rynku pracy w USA. W nocy natomiast na rynek napłynie sporo danych z Japonii.

Kamil Rozszczypała
DM IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Rozszczypała

Polecane