Jastrzembski: stanowisko Polski wobec negocjacji Rosja-UE 'kontrproduktywne'

opublikowano: 05-04-2007, 18:01

Jako "kontrproduktywne" określił w czwartek doradca prezydenta Władimira Putina ds. rozwoju kontaktów z Unią Europejską, Siergiej Jastrzembski, stanowisko Polski wobec negocjacji między UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy.

"Nie widzimy żadnego dążenia do zaprzestania upolityczniania drugorzędnego problemu technicznego" - oświadczył Jastrzembski, którego cytuje agencja Interfax. "Przestudiowanie sygnałów, które dotarły do nas z Brukseli i Warszawy, pokazało, że - niestety - wbrew wszelkim wysiłkom Brukseli i Berlina, stanowisko Warszawy pozostaje kontrproduktywne" - dodał doradca Putina.

Jego zdaniem, "postawa Warszawy jest - w istocie rzeczy - wyzwaniem wobec polityki i interesów Unii Europejskiej". "Dlatego odpowiedzi na ten problem (polskiego weta) - jak mówiliśmy wcześniej - należy szukać wewnątrz samej UE" - podkreślił Jastrzembski.

W środę ten kremlowski urzędnik mówił, że sygnały o możliwości wycofania przez Polskę weta blokującego negocjacje nowej umowy Rosja-Unia Europejska, które napłynęły z Warszawy i Brukseli, wymagają doprecyzowania.

"Zwróciliśmy uwagę na sygnały, które napłynęły z Brukseli i Warszawy. Treść tych sygnałów nie jest identyczna. Potrzebny jest czas na wyjaśnienie realnych stanowisk naszych partnerów" - oświadczył Jastrzembski.

"Jeśli chodzi o sygnał otrzymany z Warszawy, to nasuwa się pytanie, czy nie za dużo w nim różnych +jeśli+, które przeszkadzają poczynić oczekiwany krok we właściwym kierunku" - oznajmił doradca Putina.

Wcześniej rzecznik MSZ Rosji Michaił Kamynin oświadczył, że Moskwa z zadowoleniem wita gotowość Warszawy do uchylenia weta wobec rozmów Rosja-UE. "To krok we właściwym kierunku" - ocenił Kamynin.

Prezydent Lech Kaczyński oświadczył w środę, że Polska wycofa weto wobec rozmów UE-Rosja, gdy będzie gwarancja zniesienia rosyjskiego embarga na polskie produkty mięsne i roślinne.

Również premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że Polska wycofa weto, jeśli Moskwa zniesie embargo na polskie produkty mięsne i roślinne, a w mandacie do rozpoczęcia negocjacji Rosja-Unia Europejska znajdą się satysfakcjonujące stronę polską zapisy dotyczące spraw energetycznych.

Komisja Europejska wyraziła w środę zadowolenie, że "Polska jest gotowa dać zielone światło do rozpoczęcia negocjacji". Rzecznik KE Johannes Laitenberger powiedział w Brukseli, że "polskie władze wykazują konstruktywne podejście" w kwestii zniesienia weta wobec rozpoczęcia rozmów między UE a Rosją.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zastrzegł jednak, że za wcześnie jest jeszcze mówić o tym, kiedy negocjacje z Rosją się rozpoczną. "Ostatnie wydarzenia i informacje, które dostajemy, są pozytywne. Idą w dobrym kierunku. Ale na tym etapie nie mogę jeszcze dać konkretnej odpowiedzi, czy i kiedy rozpoczniemy negocjacje z Rosją" - oświadczył Barroso.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jastrzembski: stanowisko Polski wobec negocjacji Rosja-UE 'kontrproduktywne'