Jastrzembski: z Rosją nie można rozmawiać językiem ultimatum

(Marek Druś)
11-12-2006, 22:01

Polskie władze już dawno mogłyby rozwiązać problem dostaw do Rosji polskiego mięsa, uważa doradca prezydenta Rosji.

Sprawa weta Polski wobec rozpoczęcia rozmów UE-Rosja na temat nowego porozumienia o współpracy powinna nauczyć jego autorów, że z Rosją nie można rozmawiać językiem ultimatum - powiedział w poniedziałek w Berlinie specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. rozwoju kontaktów z UE Siergiej Jastrzembski.

Jastrzembski uczestniczy w stolicy Niemiec w forum "Rosja i niemieckie przewodnictwo UE".

Oświadczył on, że "władze polskie już dawno mogłyby rozwiązać" problem dostaw do Rosji polskiego mięsa. "Nie chodzi tu o pretensje Rosji wobec polskiego mięsa, które jest produkowane w Polsce. Rosja ma pretensje w stosunku do mięsa i wyrobów mięsnych, które trafiają do Polski z krajów trzecich, a potem z polskimi certyfikatami i polskimi dokumentami przenikają na terytorium Federacji Rosyjskiej" - wyjaśnił Jastrzembski.

Przypomniał, że Rosja zaapelowała do strony polskiej o uporządkowanie kontroli nad wyrobami mięsnymi, które przekraczają polsko-rosyjską granicę. "Polska zgodziła się ze wszystkimi tymi pretensjami. Nie przez przypadek w Polsce wszczęto 24 sprawy karne o fałszowanie dokumentów, co świadczy, że władze polskie w tym momencie zgadzają się z rosyjskimi pretensjami" - powiedział.

"W ten sposób, zamiast skłaniać Unię Europejską do zajmowania się tym problemem, prościej byłoby rozwiązać go w ramach polskiej administracji" - oświadczył Jastrzembski.

W połowie listopada Polska sprzeciwiła się przyjęciu unijnego mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE z Rosją. Zgodę uzależniła od zniesienia trwającego od roku embarga na eksport niektórych polskich produktów mięsnych i rolnych do Rosji.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jastrzembski: z Rosją nie można rozmawiać językiem ultimatum