Jaworzno: Elektroniczne bilety komunikacyjne "strzałem w dziesiątkę"

Polska Agencja Prasowa SA
12-05-2005, 13:40

Blisko 10 tys. mieszkańców Jaworzna (Śląskie) otrzymało w ciągu 3 tygodni elektroniczny bilet okresowy na autobus, czyli Jaworznicką Kartę Miejską - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Jaworznie rzecznik Mennicy Państwowej, Łukasz Bajbak.

Blisko 10 tys. mieszkańców Jaworzna (Śląskie) otrzymało w ciągu 3 tygodni elektroniczny bilet okresowy na autobus, czyli Jaworznicką Kartę Miejską - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Jaworznie rzecznik Mennicy Państwowej, Łukasz Bajbak.

"Jesteśmy zaskoczeni entuzjazmem i otwartością, z jaką mieszkańcy Jaworzna przyjęli nowy rodzaj biletu. Spodziewaliśmy się takiego wyniku, ale po 3 miesiącach, a nie po 3 tygodniach" -powiedział PAP Bajbak.

Bilet okresowy na karcie przypominającej kartę bankomatową to wspólne przedsięwzięcie Mennicy oraz gminnej spółki - Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Jaworzno. Wcześniej Mennica wprowadziła elektroniczne bilety w Warszawie, gdzie dystrybucja trwała 1,5 roku.

Przed wprowadzeniem Jaworznickiej Karty Miejskiej z biletów okresowych w autobusach PKM korzystało ok. 10 tys. osób. "Można przypuszczać, że te osoby mają już elektroniczne bilety, a nadal wpływa codziennie kilkaset wniosków, a więc wprowadzenie karty może sprawić, że PKM będzie sprzedawać więcej biletów okresowych" - podkreślił Bajbak.

Według wiceprezesa PKM Jaworzno Zbigniewa Nosala, tak duże zainteresowanie mieszkańców nowym biletem to wynik starannego przygotowania do projektu i bardzo dobrej akcji informacyjnej. Mógł się do tego również przyczynić fakt, że karta jest bezpłatna.

Kartę wprowadzono w Jaworznie 25 kwietnia. W ramach akcji informacyjnej do 36 tys. gospodarstw domowych wysłano pocztą ulotki informacyjne z załączonym wnioskiem o wydanie karty; ulotki zostały też załączone do dwóch jaworznickich gazet. Przez 3 dni w godzinach szczytu o wprowadzeniu nowego biletu na przystankach autobusowych informowało kilkanaście hostess.

Po wypełnieniu wniosek wystarczyło wrzucić do skrzynki w autobusie PKM Jaworzno lub oddać w Centrum Obsługi Klienta. Mieszkańcy otrzymują karty bezpłatnie pocztą do domu. Potem w jednym z 12 Centrów Obsługi Klienta muszą kupić bilet, który jest kodowany na karcie.

Papierowe bilety okresowe będą wycofane ze sprzedaży do końca maja tego roku. Cały czas będzie można jednak kupić jednorazowy bilet u kierowcy.

Jaworzno to pierwsze miasto na Śląsku, które wprowadza elektroniczny bilet. Najdalej za rok karta ma umożliwiać również jednorazowe przejazdy. Docelowo karta miejska może pełnić wiele innych funkcji - biletu wstępu do ośrodków rekreacyjnych, sklepowej karty rabatowej czy karty parkingowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jaworzno: Elektroniczne bilety komunikacyjne "strzałem w dziesiątkę"