JC Auto wreszcie wrzuca drugi bieg

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 16-01-2007, 00:00

Inwestorzy oczekują rezultatów ubiegłorocznej restrukturyzacji

Akcje dystrybutora części samochodowych należały wczoraj do najszybciej drożejących. Ich kurs zwyżkował w trakcie sesji nawet o 10 proc. Walory JC Auto wracają do łask inwestorów. Liczą oni, że spółka ma już za sobą restrukturyzację i w tym roku mocno poprawi zyski. Wczoraj na zamknięciu za akcję spółki płacono 22,65 zł (wzrost o 8,4 proc.) przy najwyższym od początku listopada 2006 r. wolumenie obrotów (88,88 tys. walorów).

„PB” sygnalizował, że sytuacja spółki powinna się poprawić już 2 stycznia. W noworocznym zestawieniu „Wczoraj maruderzy, jutro liderzy” wskazaliśmy JC Auto jako spółkę, która przypomni się inwestorom. Ubiegły rok dla JC Auto był dość słaby. Spółka wykazała kiepskie wyniki. Bardzo kosztowne było dla niej połączenia z firmą Auto ABC Motoryzacja. Oczekujemy, że w tym roku spółka wreszcie przyniesie udziałowcom satysfakcjonujący zwrot z zainwestowanego kapitału. Najwyższy czas. Jerzy Grabowiecki, główny akcjonariusz JC Auto, zapowiadał, że głównym celem firmy jest zdecydowana poprawa wyników finansowych po dokonanych inwestycjach.

Spółka nie może już dłużej testować cierpliwości inwestorów. Oczekują oni, że rezultaty ubiegłorocznej fuzji będą już widoczne w wynikach spółki. Podobnie jak ograniczenie kosztów działalności (spółka konsolidowała sieć dystrybucyjną, logistyki magazynowej i odchudzała administrację). Tego spodziewają się również giełdowi specjaliści CDM Pekao, którzy w najnowszym (datowanym na 7 stycznia) raporcie analitycznym na temat branży części samochodowych zalecają trzymanie walorów spółki. Rynek części samochodowych w tym roku ma się rozwijać zwłaszcza dzięki wysokiemu importowi używanych samochodów z Zachodu. JC Auto, po przejęciu ABC, dysponuje ofertą również dla samochodów produkcji europejskiej. Wcześniej specjalizowało się w częściach do samochodów azjatyckich. Największą niewiadomą będą zagraniczne spółki zawiązane przez JC Auto. W ubiegłym roku koszty ich uruchomienia obciążały wyniki. Ten rok będzie testem opłacalności tych inwestycji.

Wśród giełdowych spółek z branży części samochodowych inwestorzy doceniają przede wszystkim firmy pokazujące systematyczny wzrost wyników. Dlatego w ubiegłym roku najlepiej radził sobie kurs Inter Cars. Z kolei w przypadku JC Auto za wzrostem sprzedaży nie poszła dynamika zysków. Dotychczasowe poziomy rentowności były rozczarowujące. Uroczniona marża netto po trzecim kwartale 2006 r. wyniosła zaledwie 0,67 proc. Wydaje się, że w tym roku powinna ona wzrosnąć do poziomu średniej dla branży handlowej, czyli około 3 proc. Wtedy szacunkowa wartość wskaźnika P/E na 2007 r. wynosiłaby 17,3 i byłaby niewygórowana na tle branży handlowej na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy