Jechanurow: zwiększony pobór gazu nie jest sprzeczny z umową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 16:55

Ukraina rzeczywiście zwiększyła w ciągu ostatniej doby pobór gazu płynącego do Europy Zachodniej, jednak nie jest to sprzeczne z uzgodnieniami ze stroną rosyjską  - powiedział w środę szef ukraińskiego rządu Jurij Jechanurow.

Ukraina rzeczywiście zwiększyła w ciągu ostatniej doby pobór gazu płynącego do Europy Zachodniej, jednak nie jest to sprzeczne z uzgodnieniami ze stroną rosyjską  - powiedział w środę szef ukraińskiego rządu Jurij Jechanurow.

    Premier Ukrainy powiedział, że w Europie ze zrozumieniem odnoszą się do tej sytuacji. "Problemy wywołują ci, którzy chcą kolejnej wojny informacyjnej" - oświadczył Jechanurow.

    Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oznajmił w środę, że Ukraina nadal pobiera gaz płynący tranzytem przez jej terytorium do Europy. "Gaz jest pobierany w jeszcze większym zakresie niż wcześniej" - oświadczył Miller.

    "Praktycznie codziennie zwiększamy ilość gazu dostarczanego na granicę Rosji i Ukrainy, jednak niedobór gazu w Europie codziennie się zwiększa. Rośnie też ilość paliwa, które pozostaje na Ukrainie" - powiedział prezes Gazpromu.

    Miller dodał, że w środę rosyjski koncern ponownie zwiększył dostawy gazu na granicę Rosji i Ukrainy. Prezes Gazpromu nie podał konkretnych danych.

    W poniedziałek Gazprom poinformował, że odbiorcy w Europie otrzymują zmniejszone ilości rosyjskiego gazu, gdyż Ukraina pobiera więcej paliwa niż powinna. Przedstawiciel Naftohazu Ukrainy poinformował później PAP, że w ciągu ostatnich kilku dni Ukraina rzeczywiście pobierała rosyjski gaz przeznaczony dla odbiorców w Europie Zachodniej.

    W środę Naftohaz nie chciał komentować oświadczeń Gazpromu w sprawie podbierania gazu przeznaczonego dla odbiorców zachodnioeuropejskich. Ekspert ds. energetycznych w kijowskim centrum analitycznym im.Razumkowa Wołodymyr Saprykin poinformował PAP, że zwiększenie przez Ukrainę poboru rosyjskiego gazu być spowodowane ograniczeniami dostaw gazu z Turkmenistanu.

    "Chodzą słuchy, że w ostatnich dniach Turkmenistan zmniejszył ilości przesyłanego gazu" - powiedział.

    Odrzucił jednocześnie możliwość nowego konfliktu gazowego między Rosją a Ukrainą. "Nie należy doszukiwać się w tym zalążka nowej wojny. Ukraina zużywa więcej gazu w związku z falą mrozów" - powiedział Saprykin.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane