Czytasz dzięki

"Jeden dolar" Warhola sprzedany za 32,6 mln USD

AR, Bloomberg
opublikowano: 02-07-2015, 11:37

Hitem lipcowej aukcji dzieł sztuki współczesnej Sotherby’s w Londynie okazał się obraz uwielbianego przez inwestorów Andy’ego Warhola. Mimo rekordowej sprzedaży, wielkości 203,6 mln USD, komentatorzy oceniają, że aukcja była wyjątkowo "spokojna".

– Na rynku widać delikatne ochłodzenie. Wygląda na to, że ludzie zaczęli być bardziej wybiórczy i ostrożni  – powiedział Betsy Bickar, doradca ds. sztuki powojennej i współczesnej w Citi Private Bank Art Advisory & Finance, komentując przebieg największej corocznej aukcji Sotheby's w brytyjskiej stolicy.

Chociaż łączna wartość sprzedanych dzieł sztuki sięgnęła 130,4 mln funtów (203,6 mln USD, czyli aż o 40 proc. więcej niż ubiegłoroczna aukcja Sotherby's w Londynie), organizatorzy spodziewali się znacznie większych zysków. Z 59 pozycji z katalogu aukcyjnego nie udało się zlicytować dziewięciu, w tym dwóch sitodruków króla pop-artu o szacunkowej wartości 25 mln funtów.

One Dollar Bill (Silver Certificate) Andy'ego Warhola
Soyheby's

Do Warhola należał jednak rekord londyńskiej aukcji. Jego obraz z 1962 roku “One Dollar Bill (Silver Certificate)” osiągnął cenę 20,9 mln funtów (32,6 mln USD), mimo że jego wartość szacowano na "zaledwie" 18 mln funtów. Kupił go Alex Branczik, który jest jednym z dyrektorów w Sotheby’s.

Za 15,3 i 14,7 mln funtów, znacznie powyżej szacunków, zlicytowano dwa autoportrety Francisa Bacona. Mimo rosnącej popularności irlandzkiego modernisty na rynku sztuki, jego inny obraz, przedstawiający księdza w szkarłatnych szatach, nie spotkał się w Londynie z żadnym zainteresowaniem.

W maju, jak podaje Bloomberg, na aukcjach w Nowym Jorku właścicieli zmieniły dzieła sztuki o łącznej wartości 2,7 mld USD, a zakupowy szał, kontynuowany w czerwcu podczas Art Basel w Szwajcarii, zaowocował 3,4 mld USD obrotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Polecane