Podatki: jeden mały konkret

opublikowano: 19-11-2019, 22:00

Odciążenie malutkich spółek na wzór estońskiego CIT to dobry pomysł. Reszta celów to wizje bez gwarancji.

Premier Mateusz Morawiecki niewiele czasu poświęcił reformom systemu podatkowego. Skupił się na podkreśleniu zasług dotychczasowego uszczelniania podatków i zapowiedział dalsze działania na tym polu. Jednak nie przedstawił żadnych rozwiązań. Jednocześnie zapewnił, że rząd będzie starał się upraszczać podatki tak, aby były sprawiedliwe.

— Zagraniczne korporacje muszą płacić podatki tam, gdzie zarabiają — powiedział premier.

Nie wskazał, co rząd miałby zrobić, by płaciły one w naszym kraju więcej podatków. Jedyne konkretne rozwiązanie podatkowe jest adresowane do mikro- i małych spółek i przewiduje wprowadzenie tzw. estońskiego CIT. W jego ramach najmniejsze spółki płaciłyby podatek dochodowy dopiero w chwili wypłaty zysku (dywidendy) udziałowcom lub akcjonariuszom, a nie w chwili jego wypracowania, jak jest obecnie.

— Estończykom udało się wdrożyć system, który pozwala nie płacić na bieżąco podatku dochodowego, a mimo to Estonia nie jest uznawana za raj podatkowy. To prosty system, zachęcający do reinwestowania — mówi Dariusz Bednarski, partner zarządzający w Grant Thornton.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, stwierdził, że cieszy zapowiedź kolejnych ulg dla mikro- i małych firm, „chociaż szkoda, że nie obejmą większych przedsiębiorstw”. Pracodawcy dobrze oceniają deklarację premiera o uproszczeniu prawa podatkowego.

— Premier zadeklarował jednak, że zapewni przedsiębiorcom stabilne warunki prowadzenia firm i będzie wspierał tych, którzy inwestują i tworzą miejsca pracy. Jak się mają do tych deklaracji nocne głosowania nad projektami ustaw dotyczących zniesienia limitu 30-krotności, podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy oraz finansowania trzynastej emerytury z Funduszu Solidarnościowego? — pyta Maciej Witucki.

Marek Goliszewski, prezes BCC, też na to zwraca uwagę.

— Podwyżka akcyzy nie jest sposobem na walkę z nałogiem alkoholowym. To prosta droga do wzrostu szarej strefy a w konsekwencji zmniejszenia wpływów do budżetu. Z rozczarowaniem zauważyłem również brak odniesienia się premiera do niezwykle palącej bolączki przedsiębiorców, jaką jest brak pracowników i bariery w zatrudnianiu cudzoziemców — stwierdza Marek Goliszewski.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu