Jednak będzie dyskonto dla drobnych w PGE?

Andrzej Stec, MZ
22-10-2009, 06:38

Inwestorzy instytucjonalni mogą zapłacić za  akcje PGE więcej niż drobnica. Wtedy dyskonto zrobi się samo.

— Normalnie otwieramy miesięcznie około tysiąca rachunków inwestycyjnych. Tylko we wtorek otworzyliśmy 200 rachunków, a w środę do południa — sto kolejnych. Jest bardzo duże zainteresowanie akcjami PGE i kredytami — cieszy się Krzysztof Polak, szef najmłodszego na rynku domu maklerskiego Alior Banku.

Drobnych inwestorów przyciąga do biur maklerskich coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych, bezpieczniejsza z natury oferta państwowej spółki, odporna na recesję branża, w której działa PGE, oraz... możliwość ustalenia wyższej ceny emisyjnej dla instytucji finansowych.

— Nie pamiętam takiej konstrukcji IPO państwowych spółek. Nie bardzo wiemy, na czym stoimy. Nie ma górnego limitu cenowego. Jeśli nie trafimy z ceną w ofercie, to będziemy musieli ścigać się po akcje na parkiecie. Nie możemy sobie na to pozwolić —żali się przedstawiciel dużej, międzynarodowej grupy bankowej.

O co chodzi? Prospekt emisyjny PGE nie przewiduje żadnych zachęt dla drobnych inwestorów. Nie będzie premii za dłuższe trzymanie akcji (tak było w przypadku PKN Orlen czy PKO BP) i przede wszystkim dyskonta, czyli upustu cenowego (przy wcześniejszych ofertach państwowych firm drobnica mogła kupić papiery nawet 5-8 proc. taniej niż instytucje). Prospekt PGE dopuszcza jednak możliwość, że dyskonto zrobi się samo.

Drobni inwestorzy kupują akcje PGE w ofercie po cenie nie wyższej niż 23 zł (to górny poziom przedziału cenowego, po którym składa się zapis).

"W odniesieniu do akcji, które obejmą inwestorzy instytucjonalni, cena maksymalna nie zostanie ustalona. Dla potrzeb budowania księgi popytu wśród instytucji ustalono tylko orientacyjny przedział cenowy od 17,5 do 23 zł" — wynika z prospektu emisyjnego PGE.

Więcej na temat największej oferty publicznej w historii GPW znajdziesz w czwartkowym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec, MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jednak będzie dyskonto dla drobnych w PGE?