Jedni piją, inni inwestują

  • Ewa Bednarz
28-03-2014, 00:00

Rok 2013 był dla whisky bardzo udany, 2014 r. też wypaść nieźle. Po niemal czterech latach padł rekord, drożeją też tańsze butelki.

Wprawdzie Whisky Highland, międzynarodowa platforma aukcyjna, na której można handlować najrzadszymi butelkami, opublikuje wartość stworzonego przez siebie indeksu dopiero po zakończeniu I kwartału, ale wyniki aukcyjne nie pozostawiają wątpliwości, że rynek whisky — w odróżnieniu od rynku wina — kwitnie.

IM STARSZA, TYM DROŻSZA: Z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać
na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. [FOT. BLOOMBERG]
Zobacz więcej

IM STARSZA, TYM DROŻSZA: Z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. [FOT. BLOOMBERG]

Prym nadal wiedzie Macallan. Rekord z 2010 r. należący do Macallana Lalique Cire Perdue, wynoszący 460 tys. USD, został pobity w styczniu, ale też przez Macallana. Na aukcji w Hongkongu za sześciolitrową karafkę whisky Macallan M zapłacono 632 tys. USD. Tym samym listę TOP 5 opuściła Dalmore 1948 — ostatnia z 12 wyprodukowanych butelek, którą kupiono w 2005 r. za 32 tys. GBP. Trunek przeszedł do historii zaraz po aukcji, klient brytyjskiego hotelu wypił cenny nabytek z przyjaciółmi. W indeksie Whisky Highland Index zaszły też zmiany. Już w czwartym kwartale ubiegłego roku zajmująca drugie miejsce przez pierwsze 9 miesięcy Port Ellen ustąpiła miejsca destylarni Dalmore, która podobnie jak Macallan, specjalizuje się w krótkich edycjach butelek osiągających najwyższe ceny, bo właśnie dostępność, tak jak wiek czy rocznik, wpływa znacząco na stopień pożądania kolekcjonerów. Najdroższej whisky wyprodukowano cztery unikatowe karafki i każdą nazwano imionami cesarzy rzymskich: Juliusza Cezara, Oktawiana Augusta, Justyniana i Konstantyna.

Rekord należy do ostatniej. Drożeją też tańsze butelki. Na aukcji internetowej za butelkę Macallan 1961 z serii Fine & Rare zapłacono 6,4 tys. GBP. Sześć lat temu można było ją kupić z 740 GBP — niewiele inwestycji daje średnioroczną stopę zwrotu ponad 150 proc. Intratnych transakcji jest znacznie więcej. Na tej samej aukcji sprzedano np. butelkę Macallana z rocznika 1951 za 8,6 tys. GBP. W ciągu trzech lat podrożała o 437 proc. Wyniki te wpływają na indeks IGS 1000, tysiąca butelek o największym potencjale inwestycyjnym. W ciągu trzech lat wzrósł on o 122 proc., a jaki będzie kolejny wynik, przekonamy się po zakończeniu kwartału. Na najzyskowniejszy portfel potrzebny jest jednak kapitał, ponieważ z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. Wśród najlepiej zarabiających butelek znajdują się whisky stare, przynajmniej 30-letnie. Nie jest to również inwestycja krótkoterminowa.

Znawcy kupują butelki,które zamierzają często przekazać dzieciom lub nawet wnukom. Producent alkoholi Pernod Ricard szykuje wytrawnym kolekcjonerom niespodziankę. W tych dniach będzie do kupienia jedna ze stu wyprodukowanych butelek Ballantine’sa 40 Year Old sygnowanych przez Sandy’ego Hyslopa, Master Blendera marki Ballantine’s. Już można składać oferty kupna.

— Dobrych starych butelek whisky jest bardzo mało, stąd duży popyt na nie. 40-letnia szkocka whisky Ballantine’s z pewnością ma wartość inwestycyjną, a jej cena może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych — mówi Szymon Turecki z Noble Banku. Trunek został zamknięty w butelce zaprojektowanej przez wybitnego brytyjskiego złotnika Richarda Foksa, który współpracował z takimi firmami jak Bvlgari i Rolls-Royce. Na każdej został wygrawerowany numer seryjny. Do Polski trafił nr 4.

Butelki w cenach dzieł sztuki

1. Macallan M

Jedna z czterech 6-litrowych karafek wyprodukowanych we współpracy ze słynącą z wyjątkowych produktów ze szkła — francuską firmą Lalique. Kupiona została w styczniu br. na aukcji w Hongkongu za 632 tys. USD.

2. Macallan 64 Year Old in Lalique

Butelka 64-letniej whisky Macallan kupiona za 460 tys. USD w 2010 r. Przez cztery lata znajdowała się w Księdze Guinnessa. Piękna karafka Lalique’a wyróżnia ją do dziś, ale rekord został pobity przez inną.

3. Dalmore 62

Butelka 62-letniej Dalmore kupionej w Singapurze za 125 tys. GBP. Kupujący uznał cenę za atrakcyjną, a specjaliści nie mają wątpliwości, że jej pobicie jest tylko kwestią czasu.

4. Dalmore 64 Trinitas

Jedna z trzech wyprodukowanych butelek z destylatów pochodzących z lat: 1868, 1878, 1926 i 1939. Przed napełnieniem została nasycona dwoma cennymi gatunkami sherry: Matusalem Oloroso i Pedro Ximenez. Została sprzedana za 100 tys. GBP.

5. Macallan 1926

Unikalna butelka, która długo uchodziła z najdroższą na świecie, dziś jest już niedostępna. W 2007 r. została kupiona w Christie's za 54 tys. USD — o 24 tys. USD powyżej ceny wywoławczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne / Jedni piją, inni inwestują