Jedni piją, inni inwestują

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 28-03-2014, 00:00

Rok 2013 był dla whisky bardzo udany, 2014 r. też wypaść nieźle. Po niemal czterech latach padł rekord, drożeją też tańsze butelki.

Wprawdzie Whisky Highland, międzynarodowa platforma aukcyjna, na której można handlować najrzadszymi butelkami, opublikuje wartość stworzonego przez siebie indeksu dopiero po zakończeniu I kwartału, ale wyniki aukcyjne nie pozostawiają wątpliwości, że rynek whisky — w odróżnieniu od rynku wina — kwitnie.

IM STARSZA, TYM DROŻSZA: Z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać
 na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. [FOT. BLOOMBERG]
IM STARSZA, TYM DROŻSZA: Z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. [FOT. BLOOMBERG]
None
None

Prym nadal wiedzie Macallan. Rekord z 2010 r. należący do Macallana Lalique Cire Perdue, wynoszący 460 tys. USD, został pobity w styczniu, ale też przez Macallana. Na aukcji w Hongkongu za sześciolitrową karafkę whisky Macallan M zapłacono 632 tys. USD. Tym samym listę TOP 5 opuściła Dalmore 1948 — ostatnia z 12 wyprodukowanych butelek, którą kupiono w 2005 r. za 32 tys. GBP. Trunek przeszedł do historii zaraz po aukcji, klient brytyjskiego hotelu wypił cenny nabytek z przyjaciółmi. W indeksie Whisky Highland Index zaszły też zmiany. Już w czwartym kwartale ubiegłego roku zajmująca drugie miejsce przez pierwsze 9 miesięcy Port Ellen ustąpiła miejsca destylarni Dalmore, która podobnie jak Macallan, specjalizuje się w krótkich edycjach butelek osiągających najwyższe ceny, bo właśnie dostępność, tak jak wiek czy rocznik, wpływa znacząco na stopień pożądania kolekcjonerów. Najdroższej whisky wyprodukowano cztery unikatowe karafki i każdą nazwano imionami cesarzy rzymskich: Juliusza Cezara, Oktawiana Augusta, Justyniana i Konstantyna.

Rekord należy do ostatniej. Drożeją też tańsze butelki. Na aukcji internetowej za butelkę Macallan 1961 z serii Fine & Rare zapłacono 6,4 tys. GBP. Sześć lat temu można było ją kupić z 740 GBP — niewiele inwestycji daje średnioroczną stopę zwrotu ponad 150 proc. Intratnych transakcji jest znacznie więcej. Na tej samej aukcji sprzedano np. butelkę Macallana z rocznika 1951 za 8,6 tys. GBP. W ciągu trzech lat podrożała o 437 proc. Wyniki te wpływają na indeks IGS 1000, tysiąca butelek o największym potencjale inwestycyjnym. W ciągu trzech lat wzrósł on o 122 proc., a jaki będzie kolejny wynik, przekonamy się po zakończeniu kwartału. Na najzyskowniejszy portfel potrzebny jest jednak kapitał, ponieważ z raportów Whisky Highland wynika, że najwięcej można zyskać na starej whisky, co najmniej 30-letniej, a ta do tanich już nie należy. Wśród najlepiej zarabiających butelek znajdują się whisky stare, przynajmniej 30-letnie. Nie jest to również inwestycja krótkoterminowa.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Znawcy kupują butelki,które zamierzają często przekazać dzieciom lub nawet wnukom. Producent alkoholi Pernod Ricard szykuje wytrawnym kolekcjonerom niespodziankę. W tych dniach będzie do kupienia jedna ze stu wyprodukowanych butelek Ballantine’sa 40 Year Old sygnowanych przez Sandy’ego Hyslopa, Master Blendera marki Ballantine’s. Już można składać oferty kupna.

— Dobrych starych butelek whisky jest bardzo mało, stąd duży popyt na nie. 40-letnia szkocka whisky Ballantine’s z pewnością ma wartość inwestycyjną, a jej cena może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych — mówi Szymon Turecki z Noble Banku. Trunek został zamknięty w butelce zaprojektowanej przez wybitnego brytyjskiego złotnika Richarda Foksa, który współpracował z takimi firmami jak Bvlgari i Rolls-Royce. Na każdej został wygrawerowany numer seryjny. Do Polski trafił nr 4.

Butelki w cenach dzieł sztuki

1. Macallan M

Jedna z czterech 6-litrowych karafek wyprodukowanych we współpracy ze słynącą z wyjątkowych produktów ze szkła — francuską firmą Lalique. Kupiona została w styczniu br. na aukcji w Hongkongu za 632 tys. USD.

2. Macallan 64 Year Old in Lalique

Butelka 64-letniej whisky Macallan kupiona za 460 tys. USD w 2010 r. Przez cztery lata znajdowała się w Księdze Guinnessa. Piękna karafka Lalique’a wyróżnia ją do dziś, ale rekord został pobity przez inną.

3. Dalmore 62

Butelka 62-letniej Dalmore kupionej w Singapurze za 125 tys. GBP. Kupujący uznał cenę za atrakcyjną, a specjaliści nie mają wątpliwości, że jej pobicie jest tylko kwestią czasu.

4. Dalmore 64 Trinitas

Jedna z trzech wyprodukowanych butelek z destylatów pochodzących z lat: 1868, 1878, 1926 i 1939. Przed napełnieniem została nasycona dwoma cennymi gatunkami sherry: Matusalem Oloroso i Pedro Ximenez. Została sprzedana za 100 tys. GBP.

5. Macallan 1926

Unikalna butelka, która długo uchodziła z najdroższą na świecie, dziś jest już niedostępna. W 2007 r. została kupiona w Christie's za 54 tys. USD — o 24 tys. USD powyżej ceny wywoławczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane