Jedno złoże, wiele pytań

GRA
opublikowano: 06-05-2010, 00:00

Analitycy ostrzegają, że kanadyjski projekt KGHM wiąże się z wieloma czynnikami

Analitycy ostrzegają, że kanadyjski projekt KGHM wiąże się z wieloma czynnikami

ryzyka.

Choć KGHM jest spółką gruntownie analizowaną przez analityków, zarząd nie spotkał się z nimi, by opowiedzieć o przejęciu złoża w Kanadzie.

— Trochę mnie to zaskoczyło. Może zarząd obawiał się dociekliwych pytań — komentuje anonimowo jeden z analityków.

A wątpliwości z ich strony byłoby niemało.

— Na podstawie ogólnych informacji należy stwierdzić, że projekt jest ryzykowny. Po pierwsze, studium wykonalności będzie gotowe dopiero pod koniec 2011 r., czyli za półtora roku będziemy wiedzieli, co rzeczywiście zawiera złoże. Po drugie, jeśli inwestycje mają ruszyć w 2012 r., to nie wierzę, że spółka zdąży uruchomić produkcję już w 2013 r. Być może uda się wydobyć pierwsze tony rudy, ale wątpię w możliwość osiągnięcia docelowego poziomu wydobycia za trzy lata. Po trzecie, KGHM nie ma doświadczenia w zagranicznych projektach — mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Sceptyczny jest też Michał Marczak z DI BRE Banku.

— Ogłoszone przez KGHM dane dotyczące złoża są wręcz fantastyczne, szczególnie w zakresie kosztu produkcji. Wynika z nich, że cała inwestycja, dająca 200 mln USD zysku brutto rocznie, zwraca się zaledwie po 4 latach. Jak to możliwe, że Abacus oddaje tak atrakcyjne aktywo za relatywnie niewielkie pieniądze? Nie znalazł się nikt inny chętny do jego eksploracji? — zastanawia się specjalista.

Dystans zachowuje też Marcin Gątarz z Unicredit.

— Ten projekt to opcja, która w odległej przyszłości może dać KGHM zyski. Wpływ projektu na finanse w najbliższych kwartałach można uznać za mało istotny — uważa analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jedno złoże, wiele pytań