Jednolita, niska stawka

opublikowano: 21-12-2015, 22:00

Komentarz Związku Pracodawców i Przedsiębiorców

OPODATKOWANIE HANDLU

CEZARY KAŹMIERCZAK

prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców

W związku z pracami rządu nad wprowadzeniem podatku od handlu — rekomendujemy wprowadzenie powszechnego podatku od sprzedaży detalicznej o jednolitej, niskiej stawce. Powinien on być pomniejszony o zapłacony CIT/PIT, podmioty płacące te podatki nie mogą być dyskryminowane przez państwo polskie. Ustawa w tej sprawie powinna być uchwalona na czas określony, do 31 grudnia 2016 r. W tym czasie powinna zostać przygotowana nowa (co obecnie jest już niemożliwe) w korelacji z całym systemem podatkowym.

Zmiana powinna polegać na likwidacji CIT w ogóle i zastąpieniu go podatkiem przychodowym, nie tylko w handlu. Tylko takie rozwiązanie jest w stanie zrealizować cele ustawy — wyegzekwowanie płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny oraz poprawę konkurencyjności polskich firm. Każdy podatek progresywny uruchomi zaś przemysł unikania opodatkowania, skłaniający firmy do optymalizacji. Niektóre już działają w strukturach to umożliwiających, a inne szybko je stworzą. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu