Jednoosobowe firmy znikają pod koniec roku

Od początku roku Polacy zarejestrowali ponad 241 tys. jednoosobowych działalności. W tym samym czasie zamknęło się ponad 204 tys.

Pod koniec października jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 2,908 mln osób, jak wynika z rejestru REGON. Od początku roku przybyło 36 834 przedsiębiorców. Zgodnie ze statystykami GUS od stycznia do października w sumie powstało 241 817 mikrofirm. Po dodaniu działalności zarejestrowanych w pierwszej połowie listopada (dane CEIDG), mamy w sumie 253 514 start- -upów utworzonych w tym roku. Niestety, od początku roku do końca października przygodę z własnym biznesem zakończyło w sumie 204 416 przedsiębiorców, wylicza Tax Care. Przy tym od lutego br. najbardziej obfity pod tym względem był październik.

Dostępne statystyki GUS dla pełnych miesięcy, które obejmują okres od grudnia 2011 r. do sierpnia 2012 r., pokazują jednak, że najwięcej zarówno rejestracji, jak i wyrejestrowań przypadło na styczeń. Tylko w tym miesiącu zarejestrowało się 27 237 nowych przedsiębiorców, a wyrejestrowało 42 582. Grudzień i styczeń były przy tym jedynymi miesiącami, w których liczba wyrejestrowań była większa od liczby nowo utworzonych biznesów. Może to wynikać z faktu, że dla wielu branż końcówka roku to najgorętszy okres, a więc też czas większych przychodów.

— Jeżeli w tym czasie przedsiębiorcy nie udaje się odnieść sukcesu, dochodzi do wniosku, że prowadzony przez niego biznes nie ma sensu. Wielu z nich decyduje się w takiej sytuacji albo zawiesić działalność, albo ją zamknąć — tłumaczy Katarzyna Siwek z Tax Care.

Jeśli chodzi o przyrost nowych działalności, najlepszy pod tym względem był czerwiec. Statystyki dotyczące rejestrów REGON pokazują, że liczba przedsiębiorców zwiększyła się wtedy o ok. 9 tys. W tym miesiącu relacja nowych działalności do wyrejestrowań osiągnęła najwyższy w badanym okresie poziom 1,58. Wynikało to głównie z wyraźnie niższej niż w poprzednim miesiącu liczby wyrejestrowań działalności gospodarczej. Niestety w październiku omawiany wskaźnik podniósł się do najwyższego od lutego poziomu (1,28).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jednoosobowe firmy znikają pod koniec roku