Jędruch wszedł do rady nadzorczej Ferrum

WST
17-11-2009, 18:04

Kontrowersyjny biznesman Józef Jędruch, bohater słynnej afery związanej ze spółką Colloseum został wybrany na członka rady nadzorczej VI kadencji giełdowego Ferrum - podała spółka w komunikacie.

Jędruch był prezesem Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum. Od 2006 r. toczy się śledztwo w sprawie gigantycznego wyłudzenia. Wraz z inni oskarżeni odpowiada za oszustwa na łączną kwotę ok. 430 mln zł. Z ustaleń śledztwa wynika, że większość tej kwoty została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi przedsiębiorstwami są należące do Skarbu Państwa Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum istniało od 1996 r. Zaczynało od handlu samochodami i obrotu wierzytelnościami. W końcu lat 90. rozwinęło szeroką działalność finansową, inwestycyjną i handlową. Colloseum kupiło m.in. kontrolny pakiet akcji Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i lubelską spółkę PRiM. Dzięki współpracy z innymi akcjonariuszami uzyskało też decydujący głos w akcjonariacie dwóch spółek giełdowych: Huty  Ferrum i Energomontażu- Północ.

Po zniknięciu w 2002 r., Jędrucha zatrzymano w lipcu 2003 r. w izraelskim mieście Jaffa. Znaleziono przy nim sfałszowane dokumenty tożsamości. Pod koniec 2003 r. został sprowadzony do Polski z Izraela na podstawie umowy ekstradycyjnej. W 2003 r. sąd ogłosił upadłość Colloseum.

Od końca 2007 r.  Jędruch odpowiada z wolnej stopy, w jego imieniu wpłacono 3 mln zł kaucji.  W areszcie tymczasowym spędził cztery lata i siedem miesięcy.

Józef Jędruch otwierał śląską listę Samoobrony w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jędruch wszedł do rady nadzorczej Ferrum