Jędrzejewski sprzedał część akcji Kopeksu

Krzysztof Jędrzejewski, większościowy akcjonariusz spółki Kopex, sprzedał 23 proc. akcji spółki. Kupującym jest TDJ. Udział tego podmiotu wzrósł do 33 proc.

-Podpisanie niniejszej umowy oznacza moją ostateczną decyzję w zakresie wyboru inwestora strategicznego dla Kopeksu. Jest to decyzja stanowiąca poważny krok w kierunku stworzenia silnego producenta maszyn górniczych zdolnego do stawienia czoła konkurencji na najbardziej wymagających rynkach światowych - powiedział Krzysztof Jędrzejewski.

Zobacz więcej

Krzysztof Jędrzejewski pozostaje na razie większościowym akcjonariuszem Kopeksu. Fot: Andrzej Wawok, Puls Biznesu

Transakcja dotycząca pozostałej części pakietu akcji Krzysztofa Jędrzejewskiego może zostać dokonana dopiero pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (inwestora nadal posiada 35 proc. walorów).

Z wnioskiem o wyrażenie takiej zgody wystąpiła 21 kwietnia br. spółka zależna TDJ, akcjonariusza dominującego w spółce Famur.

Transakcja jest finałem wieloletnich rozważań na temat połączenia obu polskich producentów maszyn górniczych. Z konkretna ofertą Famur wystąpił po raz pierwszy w styczniu 2014 r., ale dostał wówczas od Krzysztofa Jędrzejewskiego czarną polewkę. Instytucje finansowe, obecne w akcjonariatach obu firm, popierały ten pomysł, ale nie było chemii pomiędzy biznesmenami. Famur jest kontrolowany przez Jacka i Tomasza Domogałów (ojciec i syn), a ich styl – zdaniem rynku - różni się od stylu Jędrzejewskiego. Kryzys w górnictwie wpłynął jednak na zmianę nastrojów. Teraz Krzysztof Jędrzejewski zamierza sprzedać im wszystkie akcje, więc współpracy w długim terminie nie będzie.

Domogałowie to śląscy biznesmeni, którzy inwestują za pośrednictwem firmy TDJ. Stery trzyma w niej głównie 30-letni Tomasz Domogała.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jędrzejewski sprzedał część akcji Kopeksu