10 najchętniej kupowanych aut na świecie

Nieśmiertelna toyota corolla ponownie okazała się najchętniej kupowanym samochodem świata

Corolla świętowała w zeszłym roku 50-lecie obecności na rynku, ale trzeba przyznać, że model jest w lepszej formie niż niejeden rynkowy młodzieniaszek. Japończycy sprzedali ponad 1,3 mln egzemplarzy swojego hitu. To wprawdzie o 3,6 proc. mniej niż w rekordowym 2015 r., choć i tak więcej niż jakikolwiek inny oferowany na świecie samochód. Corolla jest też jednym autem, które w minionym roku przekroczyło barierę miliona sprzedanych egzemplarzy.

Toyota sprzedaje już 11. generację corolli i od 1966 r. skusiła ponad 40 mln klientów. Ceny auta w Polsce zaczynają się od niespełna 60 tys. zł. Modele na zdjęciu spinają półwiecze modelu
Zobacz więcej

GLOBALNY PRODUKT:

Toyota sprzedaje już 11. generację corolli i od 1966 r. skusiła ponad 40 mln klientów. Ceny auta w Polsce zaczynają się od niespełna 60 tys. zł. Modele na zdjęciu spinają półwiecze modelu Toyota

Japoński model wyprzedził w zestawieniu najchętniej kupowanych samochodów forda f-series i volkswagena golfa — wynika z danych zebranych przez firmę badawczą Focus2Move, która śledzi sprzedaż około 3,6 tys. oferowanych na całym świecie modeli różnych marek samochodowych. Popularny pickup Forda zepchnął z drugiej pozycji volkswagena golfa.

Amerykańskie auto, które przyciąga klientów głównie w Ameryce Północnej, poprawiło sprzedaż o 7,6 proc., podczas gdy niemiecki produkt pogorszył swoje wyniki o 6,2 proc. Golf nie przekroczył tym samym poziomu miliona sprzedanych pojazdów. Statystyki firmy Focus2Move pokazują, że bywalcy salonów samochodowych są wierni starym, znanym markom. Corolla jest na rynku od 50 lat, ale jej główni rywale też pojawili się na rynku dawno.

Toyota ma jeszcze dwa inne modele: SUV-a RAV4 i limuzynę camry. Volkswagen do „10” wcisnął również mniejsze od golfa polo, a ford rywala golfa i corolli — focusa.

Mocno podskoczyła w zeszłym roku sprzedaż hondy civic — skok o 18,7 proc. dał temu modelowi awans z 17. pozycji na dziewiątą. Co ciekawe, najpopularniejszy samochód w Polsce zajmuje na światowej liście dopiero 28. pozycję. W naszym kraju od wielu lat w słupkach sprzedaży najlepsza jest skoda octavia, która znalazła w różnych krajach w zeszłym roku blisko 443 tys. klientów i nieznacznie przegrała z nissanem qashqai, a wyprzedziła toyotę prius.

Corolla wprawdzie zdystansowała golfa, ale w klasyfikacji największych koncernów motoryzacyjnych Toyota utraciła pozycję lidera właśnie na rzecz Volkswagena. Niemcy sprzedali w zeszłym roku w sumie 10,3 mln samochodów, natomiast Japończycy 10,2 mln. Volkswagen zwolnił w Europie, ale przyspiesza w Chinach. Koncernowi nie przeszkodziła w zdobyciu korony nawet ciągnąca się afera związana z manipulowaniem pomiarem emisji spalin.

Najpopularniejsze auta na świecie

sprzedaż w 2016 r.

1. Toyota Corolla 1,3 mln 

2. Ford F-Series 994 tys. 

3. Volkswagen Golf 991 tys. 

4. Hyundai Elantra 788 tys. 

5. Honda CR-V 752 tys. 

6. Ford Focus 735 tys. 

7. Toyota RAV4 724 tys. 

8. Volkswagen Polo 704 tys. 

9. Honda Civic 669 tys. 

10. Toyota Camry 661 tys.  

Źródło: F2M Global Mobility Database

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu