„Jedyny obecnie ważny wskaźnik”

MD, cnbc.com
02-09-2009, 14:26

Wokół danych o miesięcznej zmianie zatrudnienia jest zawsze dużo hałasu na początku miesiąca, ale to nie na nich powinna skupiać się uwaga inwestorów, powiedział Richard Bernstein, szef Richard Bernstein Capital Markets, do niedawna główny strateg inwestycyjny Bank of  America.

Najważniejsze obecnie są dane o liczbie tzw. nowych bezrobotnych, powiedział Bernstein w CNBC. Przez ostatnie trzy tygodnie utrzymywała się na zbliżonym poziomie po tym, jak wcześniej wyraźnie spadała.

- Kiedy sytuacja przestała się poprawiać, sytuacja na rynku akcji zaczęła się psuć. Myślę, że to wszystko wyjaśnia – powiedział. – Jeśli sytuacja na rynku pracy nie będzie nadal się poprawiać, rynek byka nie będzie miał kontynuacji – dodał.

Wtorkową przecenę tłumaczy wyprzedzeniem przez rynek akcji poprawy koniunktury w realnej gospodarce.

- Ludzie wybiegli trochę przed szereg – powiedział. – Poprawa w gospodarce nie odbywa się aż tak szybko – dodał.

Bernstein uważa, że rynkowi akcji nie sprzyjał także wzrost notowań ropy i innych surowców.

- Jeśli jesteś bykiem na rynku akcji, powinieneś oczekiwać niskiej ceny ropy – powiedział. – Kto jest bykiem na rynku surowców nie może liczyć na poprawę sytuacji gospodarczej, bo wzrost cen surowców oznacza większą presję inflacyjną i zahamowanie ożywienia – dodał. 

Bernstein uważa, że inwestorzy mogą martwić się dalszym biegiem wydarzeń w Chinach.

- Tam jest koszmarny balon kredytowy i rząd w ubiegłym miesiącu sygnalizował, że zacznie ograniczać dostępność pieniędzy. Rynek akcji natychmiast zareagował wyprzedażą – powiedział.  

Bernstein uważa, że twierdzenie, iż Chiny poprowadzą światową gospodarkę do koniunktury jest przesadzone.

- Budują potencjał, ale nie są konsumentami. Jeśli nie jesteś konsumentem, jak możesz przewodzić globalnej gospodarce? – powiedział.

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Jedyny obecnie ważny wskaźnik”