Jedyny pozytywny skutek rynkowej wyprzedaży (WYKRES DNIA)

Do podwyżki stóp procentowych Fedu, która wydawała się pewnikiem najpóźniej w czerwcu, może w tym roku nie dojść w ogóle, ocenia agencja Bloomberg.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fedu o 25 punktów bazowych, na kolejnych posiedzeniach, obliczone na podstawie notowań na rynku terminowym. Kolor pomarańczowy oznacza stan obecny, niebieski – na 31 grudnia. Prawdopodobieństwo przekraczające 100 proc. oznacza, że w cenach uwzględniono więcej niż jedną podwyżkę
Zobacz więcej

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fedu o 25 punktów bazowych, na kolejnych posiedzeniach, obliczone na podstawie notowań na rynku terminowym. Kolor pomarańczowy oznacza stan obecny, niebieski – na 31 grudnia. Prawdopodobieństwo przekraczające 100 proc. oznacza, że w cenach uwzględniono więcej niż jedną podwyżkę Bloomberg

Już w miesiąc po pierwszej w cyklu podwyżce stóp procentowych Fedu szanse na kolejne cięcie znacząco spadły, oblicza Bloomberg na podstawie notowań na rynku terminowym. Prawdopodobieństwo, że dojdzie do niej nie później niż we wrześniu, sięga obecnie 75 proc., choć jeszcze na koniec ubiegłego roku obstawiano, że niemal na pewno Fed podniesie stopy jeszcze w pierwszej połowie roku. Zdaniem Jarosława Jamki z Ipopema TFI dalsze podwyżki stóp są praktycznie niemożliwe, zważywszy na pogarszające się dane z największej gospodarki świata. Grudniowa decyzja Fedu była błędem, a noworoczna wyprzedaż to jej odroczony w czasie skutek, oceniał ekspert w rozmowie z „PB”.

- Prędzej czy później Rezerwa Federalna będzie musiała przyznać, że grudniowa podwyżka to był błąd. Im wcześniej to zrobi, tym lepiej, bo mniej amunicji zużyje do ratowania sytuacji. Przewiduję, że decydującym przyczynkiem do interwencji Fedu i obniżki stóp procentowych będzie spadek rynku akcji jeszcze o kolejne 5 proc. – oceniał Jarosław Jamka.

Przypadki wycofywania się banków centralnych z pochopnych decyzji już się zdarzały, zauważa Jarosław Jamka. Japonia dwukrotnie podniosła stopy po to, żeby rychło ponownie obniżyć do zera. Wyniki styczniowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych rynek pozna w środę.


Prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fedu o 25 punktów bazowych, na kolejnych posiedzeniach, obliczone na podstawie notowań na rynku terminowym. Kolor pomarańczowy oznacza stan obecny, niebieski – na 31 grudnia. Prawdopodobieństwo przekraczające 100 proc. oznacza, że w cenach uwzględniono więcej niż jedną podwyżkę. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jedyny pozytywny skutek rynkowej wyprzedaży (WYKRES DNIA)