Jen, frank, złoto i obligacje drożeją po doniesieniach z Korei Północnej

opublikowano: 04-09-2017, 08:00
aktualizacja: 04-09-2017, 08:01

Doniesienia o próbie jądrowej w Korei Północnej spowodowały wzrost popytu na „bezpieczne” aktywa, donosi Reuters.

Po tym jak Korea Północna poinformowała, że dokonała udanego testu bomby wodorowej drożeje japoński jen, frank szwajcarski, złoto i obligacje. Jen umacnia się wobec dolara o ok. 0,5 proc. do 109,79 JPY. Frank szwajcarski umacnia się wobec euro o 0,2 proc. do 1,1416 CHF i o 0,5 proc. wobec dolara do 0,9604 CHF.

fot. Bloomberg

- Jak w kiepskim horrorze, w historii z Koreą Północną pojawiają się chwile spokoju, a potem dochodzi do sytuacji, po których wyskakujesz z fotela – powiedział Rob Carnell, szef analityków rynków azjatyckich w ING.

Nikkei spadał w poniedziałek nawet  o 0,9 proc. Regionalny indeks MSCI rynków akcji z obszaru Azji-Pacyfiku tracił 0,4 proc. Indeks giełdy południowokoreańskiej spadał o 0,7 proc.

Reakcja rynków jest dość umiarkowana, bo inwestorzy oczekują powtórki sytuacji z niedalekiej przeszłości.

- O ile nie jest to wstęp do działań zbrojnych USA, w co wątpimy, za dzień lub dwa napięcie znów opadnie, co oznacza dobrą okazje do zakupów dla inwestorów z wystarczająco silnym nerwami – powiedział Carnell.

Kontrakty na obligacje skarbowe USA zyskały kilka punktów, rentowności obligacji 10-letnich Japonii spadły najniżej od listopada. Złoto drożeje o 0,75 proc. do 1335,13 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane