Jerzy Stępień prezesem Trybunału Konstytucyjnego

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 04-11-2006, 11:07

Prof. Jerzy Stępień będzie od poniedziałku prezesem Trybunału Konstytucyjnego. W sobotę na tę funkcję powołał go prezydent Lech Kaczyński.

Prof. Jerzy Stępień będzie od poniedziałku prezesem Trybunału Konstytucyjnego. W sobotę na tę funkcję powołał go prezydent Lech Kaczyński.

Stępień zastąpi na funkcji prezesa prof. Marka Safjana, którego 9- letnia kadencja sędziego Trybunału dobiega końca z dniem 5 listopada. W sobotę złożyło ślubowanie troje nowych członków Trybunału.

- Trybunał Konstytucyjny był, jest i będzie organem władzy całkowicie niezależnym - powiedział w sobotę w Warszawie prezydent Lech Kaczyński na uroczystości powołania nowego prezesa TK.

Prezydent zaznaczył, że Trybunał ma olbrzymią władzę, a jego sędziowie są w praktyce nieodwoływalni przed końcem kadencji. Wyraził przekonanie, że powołanie Trybunał pozostanie całkowicie niezależny.

Ustępujący prezes Marek Safjan powiedział, że TK nigdy nie kierował się względami politycznymi, lecz zawsze przesłankami prawnymi. Wyraził nadzieję, że także w przyszłości przedstawiciele władzy będą uznawali orzekaną przez TK wykładnię prawa, nawet jeśli orzeczenia nie będą po ich myśli.

Jerzy Stępień jest specjalistą z dziedziny samorządu terytorialnego i autorem licznych publikacji z zakresu administracji publicznej, prawa wyborczego, prawa konstytucyjnego i historii najnowszej. W czerwcu 1999 r. Sejm wybrał go na 9-letnią kadencję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Po sobotniej nominacji będzie sprawował funkcję prezesa Trybunału do końca swej kadencji, która upłynie 25 czerwca 2008 r.

Z Trybunału odeszli poza dotychczasowym prezesem oraz sędziowie Teresa Dębowska-Romanowska i Marian Zdyb. Na ich miejsce Sejm wybrał rekomendowanego przez LPR i Samoobronę wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego oraz - z rekomendacji PiS - wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Wojciecha Hermelińskiego i dr Marię Gintowt-Jankowicz, dotychczasową dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. 1 grudnia swoje kadencje zakończą wiceprezes TK prof. Andrzej Mączyński i sędziowie prof. Biruta Lewaszkiewicz- Petrykowska oraz Wiesław Johann.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

DI

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jerzy Stępień prezesem Trybunału Konstytucyjnego