Jesienią projekt nowego europejskiego prawa ws. e-handlu

DI, PAP
19-07-2011, 16:41

Jesienią komisarz UE ds. sprawiedliwości przedstawi Komisji Europejskiej projekt nowego dobrowolnego prawa, proponowanego przez Polskę, regulującego e-handel - ustalono we wtorek w Sopocie podczas nieformalnego spotkania unijnych ministrów sprawiedliwości.

Zdaniem komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding, osiągnięty został "bardzo ważny przełom w wymiarze politycznym".

"Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej ministrowie sprawiedliwości rozmawiali o przełomowej inicjatywie ustawodawczej, która bardzo różni się od wszystkiego co znamy dotąd - na ogół zajmujemy się rynkiem wewnętrznym i harmonizacją prawa, tworzeniem przepisów prawa eliminujących różnice między prawami krajowymi. Natomiast tu mówimy o uzupełnieniu prawa krajowego służącego regulacji działalności transgranicznej" - powiedziała na konferencji prasowej Reding.

Planowany instrument prawny o nazwie europejskie prawo umów to zestaw obowiązków i uprawnień, na zasadzie których dokonywanoby sprzedaży przez internet.

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w ramach handlu internetowego część oferentów z tzw. starych państw członkowskich nie świadczy usług lub nie sprzedaje towarów do tzw. nowych państw członkowskich, np. do Polski. Zbadano, że nie dochodzi do skutku ok. 60 proc. e-transakcji, a jedna z przyczyn to obawa przedsiębiorców przed nieznanymi systemami prawnymi i związane z tym ryzyko w przypadku sporu prawnego z konsumentem - stąd polski pomysł na wprowadzenie jednego reżimu prawnego do wdrożenia we wszystkich krajach UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Jesienią projekt nowego europejskiego prawa ws. e-handlu