"Jeśli Grecja opuści dziś euro, będzie potrzebowała 259 mld EUR"

opublikowano: 04-06-2012, 10:23

Choć wyjście Grecji ze strefy euro może ostatecznie okazać się dla niej korzystne, to ryzyko wynikające z natychmiastowego wystąpienia z eurolandu może przewyższyć korzyści – wynika z analizy Open Europe.

W związku z załamaniem systemu bankowego i niedoborem pieniędzy, wyjście Grecji z eurolandu w tej chwili oznaczałoby, że potrzebowałaby natychmiast od 67 mld EUR do 259 mld EUR pomocy z zewnątrz nie uwzględniając kosztów w dłuższej perspektywie.

Zdaniem Open Europe, ta pomoc może zostać przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, strefę euro i państwa z poza niej. Przy czym Wielka Brytania mogłaby zabezpieczyć w tym celu od 4 mld EUR do 6 mld EUR.

- Uwzględniając poparcie dla euro i skutki natychmiastowego wyjścia na grecka gospodarkę, jakikolwiek nowy rząd wyłoniony w wyborach 17 czerwca prawdopodobnie porozumie się z wierzycielami Grecji, co pozwoli krajowi pozostać w strefie euro. Grecja, choć jest coraz bliżej zrównoważonego budżetu i bardziej stabilnego systemu bankowego, może uznać ostatecznie wyjście z eurolandu za coraz atrakcyjniejsze – szczególnie, jeśli jedyną alternatywą dla Aten jest oddanie gospodarczej i politycznej suwerenności – powiedział Raoul Ruparel z Open Europe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Jeśli Grecja opuści dziś euro, będzie potrzebowała 259 mld EUR"