Jeśli masz fałszywą kasę

DI, NBP
opublikowano: 28-08-2009, 00:00

1. Jeżeli otrzymany banknot okaże się nieautentyczny lub budzący wątpliwości co do autentyczności i zorientujesz się o tym po odejściu od kasy, to nie próbuj:

zapłacić tym banknotem,

rozmienić banknotu na drobne,

dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 Kodeksu karnego.

2. Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić.

3. Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do NBP. Udostępnienie danych osobowych jest konieczne i ważne, ponieważ — jeżeli banknot okaże się autentyczny, a jedynie zniszczony, banknot zostanie ci zwrócony. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).

Uszkodzone lub zniszczone banknoty euro (np. nadpalone, rozdarte lub zużyte w stopniu uniemożliwiającym rozpoznanie) spełniające pewne kryteria są wymieniane na nowe przez krajowe banki centralne obszaru euro.

Banknoty celowo zniszczone lub uszkodzone nie podlegają wymianie.

Wymiana jest z reguły bezpłatna. Opłata przewidziana jest jedynie w przypadku banknotów przypadkowo uszkodzonych w urządzeniach zabezpieczających przed kradzieżą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu