Czytasz dzięki

Jessica także dla firm

  • DI
opublikowano: 13-03-2018, 22:00

Działający od lat unijny program Jessica będzie w Wielkopolsce jeszcze szerzej dostępny.

Udzielane w ramach niego — przez Bank Gospodarstwa Krajowego — preferencyjne pożyczki na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej czekają także na podmioty spoza sektora publicznego.

O finansowe wsparcie z nowego rozdania mogą ubiegać się inwestorzy realizujący dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Na to przeznaczono 173,2 mln zł. Drugi typ inwestycji to projekty polegające na rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Budżet na tę część to 112,5 mln zł. Kto może skorzystać z tego wsparcia?

W zależności od przeznaczenia pożyczki, wnioski mogą być składane w BGK przez podmioty sektora komunalnego, w tym np. gminy, powiaty, spółki komunalne, a także podmioty prywatne, TBS-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zasadnicza zmiana — od marca pożyczki na termomodernizację budynków użyteczności publicznej mogą być udzielane także podmiotom z sektora prywatnego, pod warunkiem jednak, że modernizowany obiekt wpisuje się w definicję budynku użyteczności publicznej, określoną w odpowiednim rozporządzeniu ministra infrastruktury. Kwoty pożyczek w przypadku projektów dotyczących modernizacji energetycznej mogą wynosić od 100 tys. do 10 mln zł, a w przypadku rewitalizacji — od 500 tys. do 20 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane