JESSICA wyremontuje Szczecin

MM
opublikowano: 30-07-2009, 00:00

Władze województwa zachodniopomorskiego podpiszą dziś umowę z EBI na 149 mln zł.

Władze województwa zachodniopomorskiego podpiszą dziś umowę z EBI na 149 mln zł.

Zachodniopomorskie jako drugie województwo w Polsce i czwarty region w Europie uruchamia program JESSICA. Dzisiaj władze województwa podpiszą umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Do wydania jest blisko 149 milionów złotych. Przede wszystkim na rewitalizację Szczecina oraz pobudzenie gospodarcze dawnych jednostek wojskowych.

— Niestety nie brakuje u nas zniszczonych starówek miejskich czy zdegradowanych terenów po jednostkach armii sowieckiej. Projekty rewitalizacyjne zawsze są dochodowe, bo powstają nowe sklepy, restauracje, które miasto będzie mogło wynająć czy sprzedać przedsiębiorcom — mówi "PB" Władysław Husejko, marszałek województwa.

Na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie liczy Szczecińskie Centrum Renowacyjne, którego zadaniem jest wyremontowanie pięciu kwartałów śródmieścia.

— W tej chwili z całego kwartału w centrum Szczecina do TBS-ów wyprowadziliśmy 360 rodzin. 50 kamienic stoi pustych. Mamy nadzieję, że w pierwszym kwartale przyszłego roku rozpoczniemy rewitalizację. Przetargi na wykonanie remontów w pierwszych 10 kamienicach będziemy ogłaszać już jesienią — mówi Szymon Dominiak-Górski, rzecznik spółki.

Nazwa JESSICA wywodzi się od angielskiego Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich. Jest to nowy instrument stworzony przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Rozwoju Rady Europy.

Wsparcie udzielane przez powołany Fundusz Powierniczy JESSICA będzie miało formę m.in.: preferencyjnych kredytów i pożyczek oraz wejść kapitałowych w projekty miejskie mające na celu szeroko pojętą rewitalizację. Po zrealizowaniu inwestycji środki będą wracać do Funduszu Powierniczego i będą mogły być inwestowane w następne przedsięwzięcia.

Ważną korzyścią JESSICA jest możliwość "kojarzenia" środków publicznych z kapitałem prywatnym.

— W tradycyjnym modelu "dotacyjnym" beneficjent jest w pewnym sensie "karany", gdy stworzona przez niego z udziałem środków unijnych infrastruktura przynosi dochody. Tutaj za potencjalny przychód z projektu wnioskodawca zaczyna być premiowany — wyjaśnia Robert Michalski, z-ca dyrektora wydziału wdrażania funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Pierwszym regionem w Polsce, który podpisał umowę na program JESSICA, była Wielkopolska. Wkrótce zostaną tam ogłoszone pierwsze konkursy na pożyczki. Przygotowane jest na nie 313 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JESSICA wyremontuje Szczecin