Jest dobrze, choć mogłoby być lepiej

Radosław L. Kwaśnicki
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Stan polskiej gospodarki należy uznać za dobry, a ją samą za rozwojową. Ocena ta jest aktualna, mimo wielu barier prawnych utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej lub inwestycyjnej w naszym kraju. Nie budzi przy tym wątpliwości, że inaczej będzie patrzył na tę problematykę doradca międzynarodowych koncernów czy też instytucji finansowych lub inwestycyjnych, inaczej zaś prawnik działający na rzecz małych i mikroprzedsiębiorców.

Ten ostatni niepokoi się z powodu zatorów płatniczych, które „mają się dobrze”, mimo nieudolnych prób uregulowania tego stanu rzeczy (ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych). Jeżeli dołożyć do tego stopień komplikacji i czasochłonność dochodzenia roszczeń (ostatni raport Banku Światowego), wówczas trudno mieć powody do zadowolenia...

Z kolei doradcy dużych graczy nadal napotykają na problemy związane z brakiem niektórych przepisów. Polska, na przykład, ma jedynie „szczątkową” regulację prawa holdingowego i to mimo że większe firmy, i krajowe, i zagraniczne, działają w takiej strukturze. Należy to uznać za wysoce szkodliwe dla gospodarki, bo utrudnia zarówno funkcjonowanie, jak i rozwój.

Z drugiej strony, polską gospodarkę mocno „rozgrzało” włączenie do struktur UE. W zasadzie już od 1994 r. krajowi ustawodawcy zbliżali nasze regulacje do unijnych. Dużo jest jeszcze do zrobienia (m.in. wiele do życzenia pozostawia poziom tłumaczeń przepisów unijnych), ale akcesja zdecydowanie uatrakcyjniła nasz kraj jako miejsce inwestycji. Gospodarcza i prawna integracja znajduje się dopiero na etapie początkowym, ulega jednak dynamicznym zmianom. I na biurkach wielu radców prawnych piętrzą się stosy dokumentów związanych z bezpośrednimi inwestycjami w Polsce oraz planami inwestycyjnymi polskich przedsiębiorców w kraju i — coraz częściej — za granicą. Tak trzymać!

Radosław L. Kwaśnicki

radca prawny z kancelarii Gleiss Lutz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław L. Kwaśnicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy