Jest koalicja, a ceny spadają

Anna Borys
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

We wtorek ceny polskich papierów skarbowych spadały. Inwestorzy realizowali zyski po trwającej już prawie tydzień fali zakupów. To najlepszy dowód, że polityka nie ma głównego wpływu na rentowność obligacji, choć inwestorzy cenią sobie stabilność.

Wyprzedaży nie powstrzymały także dane ze Stanów Zjednoczonych. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły we wrześniu w porównaniu z sierpniem o 1,3 proc., podczas gdy analitycy prognozowali spadek o 0,6 proc. Gorsza od oczekiwanej była także produkcja przemysłowa, która spadła we wrześniu o 0,6 proc. Te wartości świadczą, że amerykańska gospodarka zwalnia. Wskazują zatem, że cykl zaostrzania polityki monetarnej ma się ku końcowi. Niższe rentowności w Stanach powinny wpłynąć na wyższą opłacalność krajowych obligacji. Jednak to też nie przekonało graczy do zakupów.

O godzinie 15.30 rentowność polskich dwuletnich obligacji wzrosła do 4,90 proc., wobec 4,87 proc. w poniedziałek. Rentowność pięcioletnich papierów wyniosła 5,28 proc., wobec 5,25 proc, a dziesięcioletnich wzrosła z 5,43 do 5,45 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu