Jest kryzys? To inwestujemy

RAV
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Co drugi Polak zamierza wykorzystać trudne czasy do inwestycyjnego zarobku. Wrócą na giełdę?

Co drugi Polak zamierza wykorzystać trudne czasy do inwestycyjnego zarobku. Wrócą na giełdę?

Choć polska gospodarka hamuje, nie oznacza to, że wszyscy Polacy obawiają się kryzysu. Niemal połowa ankietowanych przez firmę ARC Rynek i Opinia uważa, że obecnie jest najlepszy czas na inwestowanie.

— Historia nauczyła nas, jak postępować w czasie kryzysu. Polacy potrafią radzić sobie i dostosowywać do trudnych sytuacji — uważa Adam Czarnecki, wiceprezes zarządu ARC Rynek i Opinia.

Z badania wynika, że aż 49 proc. ankietowanych uważa, iż to najlepszy czas na inwestowanie m.in. na rynku finansowym.

— Ta grupa Polaków ma rację. To jest najlepszy czas na kupowanie akcji, bo są tanie — twierdzi Marek Zuber, analityk Dexus Partners

W grupie optymistów są też tacy, którzy uważają, że innym sposobem na zarobienie jest inwestowanie w nieruchomości.

— Ci również mają rację. Ceny mieszkań są już blisko dna. W przyszłym roku, kiedy gospodarka będzie w znacznie lepszej kondycji, ceny nieruchomości znów zaczną rosnąć — prognozuje Marek Zuber.

Choć większość Polaków odczuwa skutki kryzysu, to ich zachowanie konsumenckie mocno się nie zmieniło. Aż 61 proc. ankietowanych nadal robi zakupy w tych samych sklepach. Rośnie jednak liczba osób, które by zaoszczędzić — wybierają towary z niższej półki cenowej. Takie zachowanie deklaruje 56 proc. badanych. Klienci rzadziej też wybierają towary świeżo wprowadzone na rynek (37 proc. badanych).

— Konsumenci nie chcą ryzykować. To nie jest najlepszy moment na wprowadzanie nowych produktów. Chyba że dzięki nim konsumenci będą mogli zaoszczędzić — ocenia Adam Czarnecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane