Jest porozumienie w sprawie rekompensaty za zablokowanie Kanału Sueskiego

opublikowano: 23-06-2021, 14:26

Rząd Egiptu porozumiał się z właścicielem kontenerowca Ever Given w sprawie odszkodowania za zablokowanie pod koniec marca przez statek Kanału Sueskiego.

O porozumieniu poinformowała londyńska kancelaria Stann Marine Ltd., reprezentująca właściciela i ubezpieczycieli Ever Given. Jego finalizacja ma nastąpić tak szybko jak to możliwe. Po niej władze Egiptu zwolnią kontenerowiec, który został zatrzymany na Wielkim Jeziorze Gorzkim po odblokowaniu jednego z najważniejszych szlaków morskich na świecie. Wartości odszkodowania nie ujawniono.

Mierzący 400 metrów długości Ever Given, stanął pod koniec marca w poprzek Kanału Sueskiego blokując go całkowicie. Wydobycie jednego z największych kontenerowców na świecie z brzegu, w którym utknął dziobem, trwało sześć dni. Władze Egiptu domagały się pierwotnie ponad 900 mln USD na pokrycie strat spowodowanych przez zablokowanie Kanału Sueskiego. Potem zredukowały tą kwotę do ok. 550 mln USD. Właściciel statku, japoński Shoei Kisen Kaisha, oraz ubezpieczyciele, oferowali 150 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane