Jest porozumienie ws. działki blokującej budowę A2

PAP
opublikowano: 20-03-2009, 19:18

Zakończył się kilkunastoletni spór blokujący budowę autostrady A2 na odcinku z Pruszkowa do Konotopy - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA porozumiała się z rodziną Hoserów w sprawie sprzedaży działek leżących na drodze wytyczonej inwestycji.

"Pan Aleksander Hoser oficjalnie przyjął przedstawioną ofertę kupna udziałów w spornej działce 119/1 i zobowiązał się do zaniechania dalszych protestów odnośnie lokalizacji, budowy autostrady A2 oraz do zbycia udziałów w działce 119/1, która jest niezbędna do realizacji inwestycji" - podała w komunikacie GDDKiA.

Sporny odcinek autostrady ma przebiegać przez teren tzw. Ogrodów Hosera czyli gospodarstwa szkółkarskiego, założonego w 1896 r. przez ogrodnika Piotra Hosera. Obecnie w skład dziesięciohektarowej posiadłości rodziny Hoserów wchodzą XIX wieczna willa w stylu neogotyckim i zespół parkowy, wpisane do rejestru zabytków.

Po usunięciu przez Ministerstwo Kultury z rejestru zabytków około 1 hektara posiadłości, wydana została decyzja lokalizacyjna na budowę odcinka autostrady A2. Rodzina Hoserów złożyła jednak skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który decyzję tę unieważnił. Ponieważ jej inna lokalizacyjna autostrady była niemożliwa, konieczne było porozumienie z rodziną Hoserów.

Podpisując je w piątek, GDDKiA zobowiązała się m.in. do: monitorowania stanu zabytkowych obiektów, dokonywania pomiarów stanu zanieczyszczenia powietrza i zapewnienia odpowiedniego stanu utrzymania drogi dojazdowej do zabytkowego zespołu. W przypadku stwierdzenia negatywnego oddziaływania autostrady na stan zabytków, GDDKiA ma partycypować w kosztach ich naprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Jest porozumienie ws. działki blokującej budowę A2