Jest szansa dla pomysłowych

Marta Bellon
opublikowano: 25-09-2009, 10:54

Kto — bez względu na płeć, wiek i  doświadczenie — ma innowacyjny pomysł na biznes, może stanąć do rywalizacji o  duże pieniądze. W konkursie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości do  zdobycia jest nawet 200 tys. euro.

Organizatorem jest fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP). Pomysł na biznes może mieć każdy, ale nie każdy ma wystarczającą determinację i odpowiednio duży portfel, żeby ideę wcielić w życie. AIP chce pomóc tym, którym brakuje motywacji lub funduszy. Organizuje konkurs dla studentów, naukowców, menedżerów i wszystkich tych, którzy mają pomysł na działalność gospodarczą. Liczy się tylko kreatywność i innowacyjność.

Polowanie na biznes

Konkurs o nazwie "Innowatorzy 2009 — preinkubacja i wsparcie kapitałowe dla innowatorów w AIP" jest współfinansowany przez Unię Europejską i składa się z kilku etapów. Żeby wziąć w nim udział, trzeba się zarejestrować za pomocą formularza dostępnego na stronie www.e-innowatorzy.eu. Pierwszy etap konkursu, w którym potencjalni biznesmeni nadsyłają swoje pomysły, to tzw. business hunting, czyli polowanie na najlepsze projekty biznesowe. AIP wybierze 150 najciekawszych projektów, a potem 50, które przejdą do następnej fazy. Ich autorzy będą mieli szansę sprawdzić swój pomysł w praktyce w ramach programu preinkubacji. Każdy projekt będzie szczegółowo analizowany, a następnie oceniany przez analityka finansowego i eksperta AIP. W tym samym czasie będzie też przygotowywany do realizacji, badane będą prawa do uzyskania własności intelektualnej i przemysłowej, zostanie także przeprowadzony audyt technologiczny.

Pomogą eksperci

Uczestnicy konkursu będą mogli skonsultowania się z doradcami, specjalistami, rzecznikiem patentowym i dopracowania swojego modelu biznesowego. Ta tak zwana preinkubacja ma sprawdzić nie tylko, czy pomysł da się przekształcić w rzeczywistą działalność gospodarczą, ale także zbadać, czy jego autor ma cechy i umiejętności przedsiębiorcy.

Będą też mogli wziąć udział w szkoleniu Akademii Innowacyjnej Przedsiębiorczości "Improve your Idea", które ma ich nauczyć myślenia strategicznego. Eksperci AIP dla każdego zakwalifikowanego projektu przygotują szczegółowy biznesplan.

— Na etapie preinkubacji beneficjenci dostaną możliwość nie tylko odbycia różnych szkoleń, ale także skorzystania z coachingu oraz mentoringu ze strony współpracujących z AIP doświadczonych przedsiębiorców i menedżerów — zapowiada Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes AIP.

W ostatnim etapie fundacja wybierze 24 firmy, które dostaną wsparcie kapitałowe do 50 proc. wartości przedsięwzięcia (sześć firm — do 200 tys. euro, 12 firm — do 100 tys. i kolejne sześć — do 50 tys. euro) i zostaną założone w warunkach chronionych, bez ponoszenia ryzyka.

Twórcy projektu "Innowatorzy" chcą, żeby firmy, które powstaną po zakończeniu konkursu, świetnie sobie radziły na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, a także budowały dobrą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Zgłoszenia do konkursu AIP przyjmuje do 15 października. Patronami są m. in.: Grażyna Kluczyk, Marek Goliszewski i Martin Oxley, dyrektor generalny Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane