Jest wniosek o komercjalizację PKS w Suwałkach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 16:10

Wojewoda podlaski wystąpił do ministra skarbu z wnioskiem o komercjalizację pierwszego dużego przedsiębiorstwa PKS w regionie, Państwowej Komunikacji Samochodowej w Suwałkach - poinformował w piątek PAP rzecznik wojewody Andrzej Jarosz.

Wojewoda podlaski wystąpił do ministra skarbu z wnioskiem o komercjalizację pierwszego dużego przedsiębiorstwa PKS w regionie, Państwowej Komunikacji Samochodowej w Suwałkach - poinformował w piątek PAP rzecznik wojewody Andrzej Jarosz.

Suwalski PKS miałby zostać przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Spółka zatrudnia obecnie 500 pracowników. W 2004 roku firma uzyskała 30,7 mln zł przychodu, a zyski wyniosły 0,8 mln zł.

"Jeszcze w lutym z podobnym wnioskiem wojewoda wystąpi w sprawie drugiego dużego PKS w regionie, PKS w Białymstoku, który także zatrudnia powyżej 500 osób" - powiedział PAP w piątek dyrektor wydziału Skarbu Państwa w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Antoni Stokowski.

Pod nadzorem wojewody podlaskiego jest 6 przedsiębiorstw PKS: w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Suwałkach, Łomży i Zambrowie. Te PKS-y mają być prywatyzowane w drodze wniesienia przez wojewodę aportem przedsiębiorstwa do nowej spółki, a inwestor wniesie do niej pieniądze.

Jak powiedział Stokowski, do końca lutego zainteresowany prywatyzacją PKS w Bielsku, Zambrowie i Siemiatyczach jedyny inwestor, który spełnił stawiane wymagania - firma Connex Polska, ma czas na zapoznanie się z przedsiębiorstwami i złożenie ostatecznej oferty. Connex Polska i PKS Tarnobrzeg należący do firmy Orbis Transport są natomiast zainteresowane prywatyzacją PKS w Łomży.

"Connex to duża firma francuska mająca swoje przedstawicielstwo na Europę Środkowo-wschodnią w Szwecji. Connex Polska to spółka-córka. Firma jest także zainteresowana udziałem w prywatyzacji PKS na Warmii i Mazurach" - wyjaśnił Stokowski.

Dyrektor podkreślił, że PKS-y w regionie są w dobrej kondycji, radzą sobie na rynku, przynoszą zyski i dlatego wojewodzie zależy na dobrej ich prywatyzacji.

Wojewoda podlaski ogłosił także w czwartek przetargi na analizy przedprywatyzacyjne dla trzech firm: Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego w Siemiatyczach, Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych w Bielsku Podlaskim oraz Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego w Sokółce. Oferty można zgłaszać do 15 marca.

Z końcem stycznia wojewoda zakończył prywatyzację Białostockiego Przedsiębiorstwa Instalacji Sanitarnych (BPIS) w Białymstoku. 31 stycznia została zawarta umowa notarialna w tej sprawie. BPIS kupiło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Rawbud" sp. z o.o. z Białegostoku. Ceny nie podano. Rawbud zadeklarował poniesienie 0,8 mln zł nakładów inwestycyjnych przez okres 5 lat, oraz utrzymanie zatrudnienia dla wszystkich 32 pracowników BPIS przez rok.

BPIS jest 14 przedsiębiorstwem państwowym w województwie podlaskim objętym przekształceniami własnościowymi od początku 2002 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane