Brytyjski sąd apelacyjny toruje drogę do ekstradycji założyciela WikiLeaks do USA

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 10-12-2021, 12:06

Brytyjski sąd apelacyjny uchylił orzeczenie sądu niższej instancji, w którym odmówiono wydania Stanom Zjednoczonym założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks, Juliana Assange’a.

Decyzja uchyliła orzeczenie sądu niższej instancji, który w styczniu nie wyraził zgody na ekstradycję. Wówczas argumentowano, że warunki panujące w amerykańskich więzieniach mogłyby doprowadzić Assange’a do samobójstwa. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do ministerstwa spraw wewnętrznych.

Sędziowie przyjęli zapewnienia amerykańskich władz, że założyciel WikiLeaks nie trafiłby do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze, a jeśli zostanie skazany, otrzyma możliwość odbycia kary w Australii, skąd pochodzi.

Julian Assange od 2012 roku do 2019 roku przebywał na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie, która udzieliła mu azylu politycznego. Aktualnie jest osadzony w brytyjskim więzieniu. W USA na założycielu WikiLeaks ciążą zarzuty szpiegostwa za ujawnienie setek tysięcy stron tajnych dokumentów państwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane