Czytasz dzięki

Jestem przedsiębiorcą

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

W czasie uroczystej gali zorganizowanej 28 listopada w zabytkowych obiektach Toru Wyścigów Konnych Służewiec poznaliśmy przedsiębiorców, którzy dzięki odważnym pomysłom i śmiałym decyzjom dotarli do finału. Zwycięzcą 17. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku został Artur Rytel, założyciel firmy Green Holding.

— Konkurs EY Przedsiębiorca Roku od 17 lat pokazuje obraz polskiej przedsiębiorczości oglądanej przez pryzmat tych, którzy ją tworzą. To ludzie wyróżniający się determinacją, pasją, skutecznością, odwagą w kreowaniu i działaniu. Ludzie, którzy nie boją się wychodzić poza schematy i podążają za szybko zmieniającymi się potrzebami klientów. W wyzwaniach rynkowych dostrzegli oni szanse i potrafili przekuć je w sukces swój, swoich firm i pracowników — powiedział w czasie uroczystości Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska.

Przypomniał też, że EY towarzyszy polskim przedsiębiorcom od 30 lat. Nagrodę główną dla zwycięzcy wręczyła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Odczytała też adresowany do uczestników konkursu list Mateusza Morawieckiego, w którym premier zapewniał o swoim głębokim szacunku dla polskich przedsiębiorców, a laureatom gratulował sukcesu. W kilku słowach skomentował stan polskiej gospodarki i podkreślił znaczenie, jakie dla jej rozwoju odgrywają przedsiębiorcy. Minister Emilewicz dodała, że przedsiębiorcy powinni się czuć partnerami rządu w dyskusji na temat gospodarki i przyszłości kraju.

międzynarodową. Laparo to producent symulatorów laparoskopowych, czyli urządzeń do treningu chirurgii małoinwazyjnej. Jury wyróżniło także nagrodą specjalną twórcę spółki Diagnostyka — Jakuba Swadźbę, który zakwalifikował się do finału również dwa lata wcześniej. Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych.

Wczoraj, dziś i jutro laureata

Zwycięzca tegorocznego konkursu w rozmowie z „PB” potwierdził, że chociaż jest osobą, która w życiu przyjmuje postawę na „tak”, są rzeczy, którym w biznesie mówi zdecydowane „nie”.

— W mojej firmie nie ma kompromisów, jeśli chodzi o kwestie jakości i bezpieczeństwa żywności — stwierdził zdecydowanie Artur Rytel.

Jak podkreślił, w Green Holding ponosi się odpowiedzialność za przebieg całego łańcucha dostaw — od uprawy do dostarczenia gotowego wyrobu i to jest obszar, w którym żadnych ustępstw być nie może. Jako przedsiębiorca Artur Rytel zaczynał od sprzedaży produktów pasteryzowanych, w słoikach.

— Bardzo szybko ta działalność się skończyła — kryzys 1998 r., tzw. rosyjski sierpień, zmienił cały biznes. Konieczna była całkowita zmiana kierunku i zaangażowanie w nowe linie. Zaryzykowałem, odważyłem się i założyłem przedsiębiorstwo oferujące świeżą żywność. Zaczęło się od współpracy z siecią McDonald’s. Obecnie jesteśmy jej globalnym dostawcą, a rozmowy nie odbywają się już w Warszawie, tylko w Chicago. To nasz partner strategiczny, w tym roku świętujemy 20 lat współpracy — tłumaczył Przedsiębiorca Roku 2019.

Artur Rytel będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2019, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z prawie 60 państw.

Nagrodzeni w konkursie

Przedsiębiorcą Roku 2019 został Artur Rytel, twórca Green Holding — grupy spółek specjalizujących się w nowoczesnych uprawach warzyw, ich przetwórstwie oraz logistyce chłodniczej. Jest pomysłodawcą marki Fit & Easy, brandowego lidera w kategorii warzyw gotowych do spożycia. Jury wyróżniło go jako „przedsiębiorcę, który wyrósł z ziemi, w dobie wyzwań skutecznie rozwinął rodzinny biznes, tworząc własną markę i rozpoznawalność na trudnym rynku”. Artur Rytel został również zwycięzcą w kategorii Produkcja i Usługi. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Bartosz Kubik — założyciel firmy Ekoenergetyka-Polska. Przedsiębiorstwo produkuje stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. W kategorii Nowy Biznes nagrodzeni zostali twórcy firmy Laparo — Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski i Mateusz Rulewicz. Otrzymali oni również nagrodę specjalną za ekspansję

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane