Jesteś szefem, zatrzymaj przemoc

DI, Psychology Today
opublikowano: 31-05-2011, 16:25

Prawie 13,7 mln Amerykanów stwierdziło w 2010 r., że są zastraszani w pracy, a prawie trzy razy więcej mówi, że było ofiarą znęcania się w przeszłości. Taka sytuacja jest dużym wyzwaniem dla menedżerów.

Krok 1: Rozpoznaj skalę problemu

Zobacz więcej

Lider musi się przeciwstawić przemocy.

Jako szef musisz być informowany o mobbingu, bo generuje on olbrzymie koszty, negatywnie wpływa na atmosferę w pracy i wydajność. Z reguły do znęcania się dochodzi za zamkniętymi drzwiami. Tym niemniej staraj się ocenić częstość występowania przemocy w firmie.

Krok 2: Interweniuj

To jest trudne i wymaga od menedżera odwagi, ale nie wystarczy powiedzieć mobberowi: "Przemyśl swoje zachowanie".Trzeba z nim rozmawiać ostro, przedstawiając wszystkie konsekwencje i kary, jakie mogą go spotkać. Z takimi osobnikami nie da się nic załatwić po dobroci. Łagodność menedżera uważają za słabość.

Krok 3: Plotkom powiedz stop

Negatywne pogłoski, plotki, obmowy są ważną częścią procesu zastraszania. I są jednym z powodów, dla których osoby postronne nie interweniują. Wiedzą, że oni również mogą być wzięci na języki. Menedżerowie najpierw sami muszą powstrzymać się od plotkowania, a potem walczyć o inną kulturę w firmie - otwartej komunikacji, a nie kłamstw, półprawd rozgłaszanych w ukryciu.

Krok 4:Stwórz antymobbingową politykę

Nic nie pomogą pojedyncze działania. Trzeba tworzyć w firmie klimat wolny od przemocy. Uczulać pracowników na problem mobbingu. Kreować i egzekwować antymobbingową politykę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Psychology Today

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy