Jeszcze dwa lata słabości warszawskiej giełdy (ANALIZA)

Po ośmiu latach pozostawania w tyle za giełdą frankfurcką parkiet przy Książęcej szykuje się do nadrobienia strat z nawiązką, wynika z analizy technicznej.

Sytuacja techniczna wykresu stosunku wartości indeksu WIG do indeksu DAX. Oba wskaźniki wyrażono w jednej walucie
Zobacz więcej

Sytuacja techniczna wykresu stosunku wartości indeksu WIG do indeksu DAX. Oba wskaźniki wyrażono w jednej walucie pb.pl, Bloomberg

Ostatnie kilka lat mogło znużyć niejednego inwestora giełdowego. WIG wciąż znajduje się o 14 proc. poniżej wartości sprzed ośmiu lat, kiedy zbliżał się do niepobitego do tej pory rekordu. W tym czasie DAX, indeks giełdowy z będących najważniejszym partnerem handlowym Polski Niemiec, zyskał 58 proc. Choć w średnim terminie warszawska giełda ma szanse nadrobić część strat, to jednak kulminacja słabości WIG-u na tle niemieckiego indeksu dopiero przed nami, wynika z analizy technicznej.

W ciągu ostatnich 20 lat WIG umocnił się wobec DAX-a o 15 proc., co oznacza, że rocznie rósł o zaledwie 0,7 proc. szybciej od odpowiednika z Frankfurtu. Choć indeksy zwykle poruszały się w jednym kierunku, to jednak zwykle jeden z nich był liderem, a drugi maruderem. Okres gorszego zachowania WIG-u, trwający już od 2007 r., ma szansę zakończyć się za około dwa lata, a przemawia za tym bliskość dolnego ograniczenia kanału zwyżkującego, opisującego stosunek wartości obu wskaźników.

To zapowiedź, że końcówka bieżącej dekady może być okresem wielkiej prosperity dla inwestujących na parkiecie przy Książęcej. Kiedy poprzednio WIG zakończył wieloletni okres słabości (było to w 2001 r.), w ciągu kolejnych sześciu lat umocnił się wobec DAX-a aż o 282 proc. Nim prosperita nadejdzie, krajowi inwestorzy będą jednak musieli jeszcze przeczekać w czyśćcu. Ostatnia fala słabości polskiej giełdy, mogąca rozegrać się około 2017 r., może przynieść osłabienie WIG-u wobec DAX-a jeszcze o około 15 proc. Nim to się jednak stanie, WIG powinien radzić sobie nieźle jeszcze przez kilka-kilkanaście miesięcy, czyli prawdopodobnie do końca obecnej hossy.


Sytuacja techniczna wykresu stosunku wartości indeksu WIG do indeksu DAX. Oba wskaźniki wyrażono w jednej walucie. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jeszcze dwa lata słabości warszawskiej giełdy (ANALIZA)