Jeszcze grubszy portfel

KZ
opublikowano: 22-03-2006, 00:00

Nawet ci, którzy wloką się z tyłu, poprawią wyniki.

Zyski banków w tym roku powinny być generalnie jeszcze lepsze niż w poprzednim, ale trudno liczyć na tak wysokie dynamiki zysków. Nie widać specjalnych zagrożeń dla kondycji sektora, wydaje się, że upłynie trochę czasu, zanim na rezultatach odbiją się niewprowadzone przecież jeszcze w życie ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych.

Spadek marż odsetkowych — jeśli nastąpi — to niewielki, przy tym obserwowany wzrost inwestycji w gospodarce powinien sprzyjać powiększaniu portfela kredytowego banków. Niektóre banki — jak Kredyt Bank czy ING — zwiększą zapewne odpisy na rezerwy, ale nie powinno to mieć jeszcze dużego negatywnego przełożenia na ich wyniki.

Ostatnia korekta na giełdzie dość łagodnie obeszła się z bankami, co należy wiązać z zapowiedziami instytucji co do wypłaty akcjonariuszom premii z wypracowanych zysków. Atrakcyjne stopy dywidend powinny stabilizująco działać na kursy akcji reprezentantów sektora. Obecnie relatywnie najbardziej atrakcyjnie wyglądają wyceny mniejszych banków — Kredyt Banku, ING i Handlowego. Pierwszy z nich powoli pozbywa się etykietki gorszego banku, wobec którego należy przyjmować dyskonto. W przypadku ING można mieć nadzieję na z jednej strony zmniejszenie agresywnej walki o depozyty, a z drugiej — poluzowanie konserwatywnej polityki kredytowej. Taka kombinacja mogłaby przynieść wyraźną poprawę wyników. KZ

Marcin Materna, doradca inwestycyjny Millennium DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jeszcze grubszy portfel