JMJ i katalizatory: rozbudowa fabryki

Paweł Janas
opublikowano: 18-10-2000, 00:00

JMJ i katalizatory: rozbudowa fabryki

MAJĄ RYWALI: JMJ, którego współwłaścicielem jest Jacek Krawczyk, nie jest jedynym krajowym producentem katalizatorów. Do najważniejszych konkurentów kaliska firma zalicza spółkę Lindo Gobex z Gorzowa Wielkopolskiego. Katalizatory wytwarza także Polmo Brodnica. fot. AW

Spółka JMJ z Kalisza rozbudowuje zakład produkcji katalizatorów do samochodów osobowych. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln zł. W 2001 roku firma chce wdrożyć do produkcji również katalizatory do samochodów ciężarowych oraz dla przemysłu.

JMJ, producent katalizatorów ceramicznych do samochodów osobowych, rozbudowuje swój zakład produkcyjny w Kotowiecku koło Kalisza. Według Jacka Krawczyka, współwłaściciela firmy, do tej pory na inwestycję przeznaczono 3 mln zł, a całkowity koszt zamknie się kwotą 8 mln zł. Większość prac zostanie sfinansowana ze środków własnych. Adaptacja zakupionych hal rozpoczęła się w lipcu, a uruchomienie dodatkowej produkcji zapowiadane jest na grudzień 2000 roku. Nowe obiekty będą miały 1,5 tys. mkw. powierzchni. Przewidziano również otwarcie własnego laboratorium badawczego.

— Po uruchomieniu dodatkowej produkcji chcemy docelowo sprzedawać 50-60 tys. katalizatorów rocznie. Teoretycznie będziemy mieli możliwość wytwarzania około 200 tys. sztuk tych urządzeń — mówi Jacek Krawczyk.

Firma prowadzi obecnie rozmowy na temat możliwości dostarczania swoich produktów do warszawskiego Daewoo-FSO. Póki nie wyjaśni się jednak przyszłość koreańskiego producenta na polskim rynku, negocjacje te nie będą należały do najłatwiejszych.

Na 2001 rok Jacek Krawczyk zapowiada również rozpoczęcie produkcji katalizatorów do samochodów ciężarowych, wytwarzanych przez zachodnich producentów. Oferta będzie skierowana na eksport oraz na rynek krajowy. W przyszłym roku zakład rozpocznie również wytwarzanie katalizatorów dla przemysłu, m.in. dla hutnictwa oraz górnictwa.

Średnio JMJ sprzedaje 15 tys. sztuk katalizatorów rocznie. Wśród głównych odbiorców są przede wszystkim warsztaty serwisowe. Według Jacka Krawczyka, przychody firmy w ubiegłym roku wyniosły 6 mln złotych. Nie chce on jednak ujawnić prognozy dotyczącej wyników finansowych firmy na ten rok.

Spółka istnieje od 1994 roku i od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji katalizatorów i imporcie komponentów do ich wytwarzania. W ofercie znajdują się m.in. katalizatory do samochodów osobowych oraz złącza elastyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / JMJ i katalizatory: rozbudowa fabryki