Johnson Controls zbuduje fabrykę w Siemianowicach Śląskich za 35 mln euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 14:57

Kosztem co najmniej 35 mln euro amerykański koncern Johnson Controls wybuduje w Siemianowicach Śląskich, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), fabrykę metalowych części samochodowych. Pracę znajdzie docelowo ok. 900 osób - poinformowali przedstawiciele KSSE.

Kosztem co najmniej 35 mln euro amerykański koncern Johnson Controls wybuduje w Siemianowicach Śląskich, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), fabrykę metalowych części samochodowych. Pracę znajdzie docelowo ok. 900 osób - poinformowali przedstawiciele KSSE.

    W piątek rozstrzygnięto przetarg, w którym inwestor za ponad 2,7 mln zł kupił ponad 6-hektarową działkę w siemianowickiej dzielnicy Bańgów oraz otrzymał pozwolenie na działalność w KSSE. Dzięki temu nie ma już formalnych przeszkód do rozpoczęcia tej zapowiadanej od kilku miesięcy inwestycji.

    Johnson Controls to 18. w tym roku nowy inwestor w KSSE i największy pod względem planowanych nakładów inwestycyjnych. Dotychczas tegorocznym liderem był włoski koncern Ferroli, który za ok. 30 mln euro wybuduje w Sosnowcu fabrykę grzejników i kotłów centralnego ogrzewania.

    W siemianowickiej fabryce będą wytwarzane m.in. elementy siedzeń samochodowych, wytłoczki do karoserii, podpórki pod deski rozdzielcze. Budowa zakładu ruszy lada dzień. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na grudzień przyszłego roku. Oprócz Siemianowic, koncern rozważał lokalizację inwestycji m.in. w Gliwicach, Bieruniu i Tychach.

    Siemianowice Śląskie, gdzie ostatecznie powstanie fabryka, są - po Świętochłowicach - miastem o największym w woj. śląskim bezrobociu. Stopa bezrobocia w końcu sierpnia tego roku wynosiła tam 25,9 proc. Bez pracy było ok. 5,8 tys. osób. Aby pozyskać inwestora, a tym samym nowe miejsca pracy, władze miasta zobowiązały się do inwestycji w infrastrukturze.

    Firma Johnson Controls została założona przez Warrena Johnsona w 1885 roku. Dziś jest korporacją o wielomiliardowych obrotach. Siedziba koncernu mieści się w Milwaukee, w amerykańskim stanie Wisconsin. Firma należy do światowych liderów w produkcji elementów dla motoryzacji oraz systemów automatyki budynków. Ma kilkaset oddziałów na całym świecie. Cała korporacja zatrudnia ok. 120 tys. osób.

    Od początku tego roku na inwestycje w KSSE zdecydowało się już - wraz z Johnson Controls - 18 firm, które deklarują zainwestowanie w strefie łącznie blisko 750 mln zł i stworzenie prawie 3,5 tys. miejsc pracy. Szacuje się, że tegoroczna wartość inwestycji w strefie przekroczy 1 mld zł.

    KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które łącznie wyniosły tu dotychczas ponad 7 mld zł. Dotychczas w KSSE powstało ponad 20 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu