Johnson rozmawiał z Pence'em o umowie handlowej z USA

  • PAP
opublikowano: 05-09-2019, 19:28

Brytyjski premier Boris Johnson wykluczył w czwartek w rozmowie z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, by przyszła umowa handlowa między krajami mogła zakładać dostęp amerykańskich firm do publicznej służby zdrowia i obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności.

Premier, który zmaga się z kryzysem w polityce wewnętrznej wokół impasu dotyczącego brexitu, zapewniał, że rząd w Londynie "zrobi wszystko, aby zwiększyć wolny handel" między krajami, ale zastrzegł, że "NHS (publiczna służba zdrowia) nie jest przedmiotem negocjacji". Zwracając się do Pence'a, dodał też ze śmiechem: "nie jesteśmy zbyt chętni na waszego chlorowanego kurczaka".

Szef rządu odniósł się w ten sposób do stosowanej w Stanach Zjednoczonych, a zakazanej w Unii Europejskiej procedury mycia mięsa kurczaków w substancjach chemicznych w celu wykluczenia patogenów, m.in. salmonelli i pałeczek E. coli.

Johnson ocenił, że ewentualne przyszłe podpisanie porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi byłoby "wspaniałą, olbrzymią szansą dla Wielkiej Brytanii", ale wskazał także na istniejące bariery handlowe, m.in. dotyczące eksportu brytyjskiej jagnięciny lub szkockich haggis (danie z podróbek baranich i owsianki).

"Wiem, że jesteście trudnymi negocjatorami, więc będziemy pracowali bardzo ciężko nad tym, aby jakiekolwiek porozumienie o wolnym handlu sprostało oczekiwaniom wszystkich stron" - zapewnił.

Z kolei Pence ocenił, że wypracowanie umowy o wolnym handlu pozwoliłoby nawet na trzy- lub czterokrotne zwiększenie wymiany handlowej, dodając, że intencją amerykańskiej administracji jest "wzmocnienie historycznej, specjalnej relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią".

Jednocześnie zaznaczył, że ta ambicja jest odzwierciedleniem "bardzo ciepłej i osobistej relacji, którą (Johnson) ma z prezydentem (Donaldem) Trumpem".

Służby prasowe Downing Street dodały, że obaj liderzy rozmawiali także o kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej, w tym w szczególności kryzysowej sytuacji w Hongkongu oraz napięciach w stosunkach dyplomatycznych z Iranem.

Wcześniej Johnson podjął także na Downing Street izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, z którym - jak zaznaczono - rozmawiał o "wsparciu dla dwupaństwowego modelu rozwiązania procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie".

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu