Jolanta Fedak odsyła drugi filar do lamusa

RAV
opublikowano: 15-02-2011, 00:00

OFE nie mogą być przymusowe. Emeryci powinni mieć wybór jak inwestować — przekonuje minister pracy.

OFE nie mogą być przymusowe. Emeryci powinni mieć wybór jak inwestować — przekonuje minister pracy.

Rząd nie skończył jeszcze prac na zmianami w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie od kwietnia, a Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy i polityki społecznej, już ma nowy pomysł. Chce, by Polacy mogli oszczędzać na emeryturę, gdzie chcą.

— Niech wybiorą sobie lokatę, obligacje, fundusze emerytalne. W gospodarce rynkowej nie ma nic lepszego niż indywidualna decyzja — twierdzi Jolanta Fedak.

Rząd nie rozpatrywał jeszcze takiego pomysłu, ale jej zdaniem może być korzystny z punktu widzenia instytucji finansowych, np. banków.

Z propozycji cieszy się Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

— Wielokrotnie krytykowaliśmy obowiązkowość OFE. Widać, że siła naszych argumentów była doniosła — mówi Jan Guz.

Zdaniem Moniki Kurtek, ekonomistki Banku BPH, proponowane zmiany byłyby korzystne dla obywateli, gdyż mieliby wybór, o ile potrafiliby podjąć racjonalną decyzję.

— Dla PTE oznaczałoby to mniej pieniędzy, natomiast dla budżetu nie miałoby to żadnego znaczenia, bo rząd uzyskał już to, co chciał, czyli 5 proc. składki trafiającej dotąd do OFE — mówi Monika Kurtek.

Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, prezes PTE Allianz, uważa, że jeśli propozycja minister weszłaby w życie, to oferta OFE by się obroniła.

— Warunkiem jest jednak uczciwa reklama oferowanych produktów. OFE byłyby wybrane przez większość przyszłych emerytów ze względu na ich charakter i konkurencyjność na rynku — uważa prezes PTE Allianz.

Jej zdaniem, resort pracy zmierza do marginalizacji II filara i ostatecznie do jego usunięcia z systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu