Joop wygrał z Petrys & Petrys

Joanna Barańska
opublikowano: 28-07-2005, 00:00

Warszawski sąd unieważnił markę skawińskiej firmy odzieżowej. To sukces niemieckiego rywala z branży.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił i wstrzymał wykonanie decyzji o wpisaniu marki „Jopp Friend of Nature” do rejestru znaków towarowych. Po uprawomocnieniu się wyroku ponowne zarejestrowanie marki będzie prawdopodobnie niemożliwe. Sporny znak, objęty ochroną od 1997 r., należy do małej, skawińskiej firmy Petrys & Petrys. Przeciwko jego rejestracji zaprotestował niemiecki koncern Joop, działający w tej samej odzieżowej branży, lecz produkujący ubrania z górnej półki. „Joop” to jego marka obecna w Polsce od kilkunastu lat.

— Petrys & Petrys zarejestrował znak w złej wierze. Zdawał sobie sprawę z podobieństwa do naszej marki i chciał osłabić jej renomę — twierdzi Ludwika Przybyła, rzecznik patentowy niemieckiej firmy.

Urząd Patentowy (UP) rok temu odmówił unieważnienia marki Petrysa. Według UP oba znaki nie były wystarczająco podobne, by zaszło ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. Zachodzi niewielkie podobieństwo w warstwie fonetycznej — uznał UP — ale marka Polaków zawiera dodatkowe elementy: słowa „Friend of Nature” i rysunek czterolistnej koniczynki.

Joop oddał jednak sprawę do WSA. Sąd nie dał się przekonać argumentom Petrysa, że słowo „Jopp” nie miało naśladować nazwy niemieckiej firmy, tylko zostało utworzone z inicjałów jednego ze wspólników i jego żony.

— Wybierając znak, przedsiębiorca winien był zachować należytą staranność. Rejestr znaków towarowych jest jawny i można było łatwo sprawdzić, czy nie ma w nim podobnie brzmiących marek — mówi sędzia Emilia Święcicka.

Dostało się i UP. Zdaniem sądu, zbadał on podobieństwo obu znaków według sobie tylko znanych kryteriów, innych niż ustalone wieloletnim orzecznictwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Joop wygrał z Petrys & Petrys