Joop wygrał z Petrys & Petrys

Joanna Barańska
28-07-2005, 00:00

Warszawski sąd unieważnił markę skawińskiej firmy odzieżowej. To sukces niemieckiego rywala z branży.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił i wstrzymał wykonanie decyzji o wpisaniu marki „Jopp Friend of Nature” do rejestru znaków towarowych. Po uprawomocnieniu się wyroku marka nie będzie należała do nikogo, a w świetle wytycznych sądu jej ponowne zarejestrowanie będzie prawdopodobnie niemożliwe. Sporny znak, objęty ochroną od 1997 r., należy do małej, skawińskiej firmy Petrys & Petrys. Przeciwko jego rejestracji zaprotestował niemiecki koncern Joop, działający w tej samej odzieżowej branży, lecz — w przeciwieństwie do polskiej firmy — produkujący ubrania z górnej półki. „Joop” to jego marka obecna w Polsce od kilkunastu lat.

— Petrys & Petrys zarejestrował znak w złej wierze. Zdawał sobie sprawę z podobieństwa do naszej marki i chciał osłabić jej renomę — twierdzi Ludwika Przybyła, rzecznik patentowy niemieckiej firmy.

Urząd Patentowy (UP) rok temu odmówił unieważnienia marki Petrysa. Według UP oba znaki nie były wystarczająco podobne, by zaszło ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. Zachodzi niewielkie podobieństwo w warstwie fonetycznej — uznał UP — ale marka Polaków zawiera dodatkowe elementy: słowa „Friend of Nature” i rysunek czterolistnej koniczynki.

— Nastolatka nie mówi koleżance, że kupiła fajne spodnie z koniczynką. Mówi, że kupiła spodnie Joopa, a koleżanka idzie i kupuje spodnie Joppa. Jeszcze się cieszy, że taniej — twierdzi Ludwika Przybyła.

Joop oddał sprawę do WSA. Sąd nie dał się przekonać argumentom Petrysa, że słowo „Jopp” nie miało naśladować nazwy niemieckiej firmy, tylko zostało utworzone z inicjałów jednego ze wspólników i jego żony.

— Wybierając znak, przedsiębiorca winien był zachować należytą staranność. Rejestr znaków towarowych jest jawny i można było łatwo sprawdzić, czy nie ma w nim podobnie brzmiących marek — mówi sędzia Emilia Święcicka.

Dostało się i UP. Zdaniem sądu, zbadał on podobieństwo obu znaków według sobie tylko znanych kryteriów, innych niż ustalone wieloletnim orzecznictwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Joop wygrał z Petrys & Petrys