Jose van Dam w Wielkim

Aneta Królak
10-01-2003, 00:00

Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych bas-barytonów. Urodził się w Brukseli. Debiutował jako Don Basilio w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego w Operze Paryskiej. Na deskach tego teatru zaśpiewał też pierwszą dużą rolę — Escamilla w „Carmen” Bizeta. W jego repertuarze znajdują się dzieła Bacha, Mozarta, Brahmsa, Mahlera, Brucknera, Mendelssohna, Wagnera, Verdiego.

Jose van Dam gości regularnie w Operze Paryskiej, Covent Garden, Metropolitan Opera, Wiener Staatsoper, La Scali, na festiwalu w Salzburgu. O współpracę z belgijskim śpiewakiem zabiegali najwięksi dyrygenci — Georg Solti, Seiji Ozawa, Lorin Maazel, Claudio Abbado, James Levine. Był ulubionym śpiewakiem Herberta von Karajana.

Nagrywał dla Deutsche Grammophon (m.in. IX symfonię Beethovena, operę Messiaena „Święty Franciszek”, Mozarta „Czarodziejski flet”) , ma w dorobku serie nagrań solowych dla Forlane (pieśni Mahlera i Schuberta). Był trzykrotnym laureatem Nagrody Grammy.

W warszawskim recitalu, który odbędzie się 10 stycznia 2003 r. o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, artysta wykona cykl pieśni Roberta Schumanna oraz arie z oper Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchina Rossiniego, Georges’a Bizeta, Leo Delibesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Jose van Dam w Wielkim