PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Josephine Baker będzie pierwszą czarnoskórą kobietą pochowaną w Panteonie

PAP , DI
opublikowano: 03-09-2021, 13:59

W paryskim mauzoleum spoczywa 78 osób o wybitnych zasługach dla Francji, z których jedynie pięć to kobiety. Wśród nich jest Maria Skłodowska-Curie.

Szczątki Josephine Baker, piosenkarki i tancerki pochodzącej z USA, a także członkini Resistance, zostaną w listopadzie z honorami złożone w paryskim Panteonie. Tym samym stanie się ona pierwszą czarnoskórą kobietą pochowaną w sławnym mauzoleum. Ceremonię przeniesienia jej szczątków zorganizuje 30 listopada Emmanuel Macron, prezydent Francji.

W mauzoleum jest pochowanych 78 osób o wybitnych zasługach dla Francji. Jedynie pięć z nich to kobiety. Wśród nich jest Maria Skłodowska-Curie. Josephine Baker będzie pierwszą artystką i czarnoskórą kobietą wprowadzoną do Panteonu.

Urodziła się w 1906 r. w St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. W 1925 r. opuściła USA ze względu na rasizm i zamieszkała w Paryżu. W latach 30. stała się gwiazdą wodewilu, a jej znakiem rozpoznawczym było występowanie w tzw. bananowej spódniczce.

Podczas II wojny światowej dołączyła do francuskiego ruchu oporu — zbierała informacje na temat wysoko postawionych Niemców i przekazywała je aliantom. Zmarła w 1975 r., została pochowana w Monako ubrana we francuski mundur wojskowy. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane