Józefiak: Przychody TP w 2006 r. na poziomie z tego roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 16:18

Agencja Fitch potwierdziła w czwartek długoterminowy rating Telekomunikacji Polskiej (TP) "BBB+" oraz krótkoterminowy "F2" po tym, jak TP SA zawarła wstępną umowę kupna 34 proc. Centertela za 4,88 mld zł - poinformował Fitch w czwartkowym komunikacie. Perspektywa ratingów TP SA pozostaje stabilna.

Agencja Fitch potwierdziła w czwartek długoterminowy rating Telekomunikacji Polskiej (TP) "BBB+" oraz krótkoterminowy "F2" po tym, jak TP SA zawarła wstępną umowę kupna 34 proc. Centertela za 4,88 mld zł - poinformował Fitch w czwartkowym komunikacie. Perspektywa ratingów TP SA pozostaje stabilna.

Potwierdzenie ratingów dla TP SA jest również wynikiem dobrej kondycji finansowej spółki pomimo nasilającej się konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce.

TP SA liczy, że przyszłoroczne przychody grupy zostaną utrzymane na poziomie z 2005 roku, na podobnym poziomie powinny być również wydatki inwestycyjne grupy - poinformował w czwartek prezes TP SA Marek Józefiak.

"Liczę, że uda się utrzymać przychody w 2006 roku na poziomie z 2005 roku. Bardzo liczymy przynajmniej na zahamowanie trendu spadkowego w telefonii stacjonarnej, taką szansą są usługi konwergentne, łączące usługi telefonii komórkowej i stacjonarnej" - powiedział Józefiak podczas spotkania z dziennikarzami.

W 2004 roku grupa TP SA miała 18,6 mld zł przychodów. Według zapowiedzi przedstawicieli spółki, tegoroczne przychody będą o 1 do 1,5 proc. niższe.

Józefiak zapowiada również utrzymanie w 2006 roku wydatków inwestycyjnych na tegorocznym poziomie.

"Capex na ten rok zakładamy na 16-18 proc. przychodów. W przyszłym roku planujemy podobne wydatki, jeśli chodzi o wartość inwestycji" - powiedział Józefiak.

Finalizacja transakcji kupna 34 proc. udziałów Centertela przez TP SA za 4,88 mld zł powinna nastąpić w ciągu kilku tygodni - poinformował w czwartek prezes TP SA Marek Józefiak.

"Transakcja będzie sfinalizowana w ciągu kilku tygodni. Jak informaliśmy, będzie to prosta wymiana udziałów na gotówkę, 3,5 mld zł zapłacimy gotówką, a na resztę weźmiemy krótkoterminowy kredyt od France Telecom" - powiedział Józefiak podczas spotkania z dziennikarzami.

TP SA podpisała już wstępną umowę kupna 34 proc. Centertela, należących obecnie do France Telecom. W środę zgodę na warunki transakcji wyraziła rada nadzorcza France Telecom.

Po transakcji TP SA będzie miała 100 proc. Centertela.

Pytani przez PAP analitycy uważają, że wynegocjowana przez TP SA cena udziałów w Centertelu zgodna jest z wyceną rynkową spółki i powinna mieć neutralny wpływ na wycenę akcji TP SA.

Oszczędności w Telekomunikacji Polskiej po zakupie 34 proc. akcji Centertela szacowane są na setki milionów złotych rocznie - powiedział na konferencji prasowej Marek Józefiak, prezes Telekomunikacji Polskiej.

"Wszystkie zbędne etaty będą likwidowane. Łącznie ze wspólnymi zakupami mówimy o oszczędnościach rzędu setek milionów złotych rocznie, jeśli chodzi o całkowitą synergię" - powiedział w czwartek prezes.

Dodał, że planowane jest m.in. połączenie sieci sprzedaży Centertela i TP SA, obsługi klienta, wsparcia technicznego i informatycznego.

"Połączenie ma umożliwić oferowanie konwergentnych usług grupy Telekomunikacji Polskiej. Większość tych usług będzie wprowadzana w II kwartale 2006 roku" - poinformował Józefiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane