JP Morgan: 80 proc. akcji na autopilocie

opublikowano: 01-07-2019, 11:54

Udział automatycznego inwestowania na rynku stale rośnie i doszedł już do 80 proc., twierdzi JP Morgan.

Pasywne inwestycje, jak fundusze indeksowe i ETF-y, kontrolują już 60 proc. rynku, a fundusze kwantytatywne, których model opiera się na podążaniu za trendem, a nie analizą fundamentalną, stanowią już 20 proc. rynku, wyliczyli eksperci JP Morgan. Oznacza to, że tak duży odsetek rynku bazuje na automatycznych kupowaniu i sprzedawaniu akcji w reakcji na najnowsze doniesienia, a także bardziej skłonna do ostrych wahań cen.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Leon Cooperman, założyciel Omega Advisors już wcześniej ostrzegał, że komputerowy handel stwarza „Dziki Zachód” na runkach. Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital uznał pasywne inwestowanie za źródło problemów na globalnych rynkach akcji, obciążone „zachowaniem stadnym”.

Tymczasem fundusze pasywne przyciągnęły już 39 mld USD w tym roku, a fundusze aktywne straciły 90 mld USD, oszacował JP Morgan.

- Temp odpływu z funduszu aktywnych cyklicznie wysokie, a tempo napływu do funduszy pasywnych odbiło od dna i zaczyna przyspieszać – zauważył Dubravko Lakos-Bujas, szef strategii amerykańskiego rynku akcji w JP Morgan.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA