JP Morgan: 80 proc. akcji na autopilocie

opublikowano: 01-07-2019, 22:00

Udział automatycznego inwestowania na rynku stale rośnie i doszedł już do 80 proc., twierdzi bank JP Morgan.

Pasywne inwestycje, jak fundusze indeksowe i ETF-y, kontrolują już 60 proc. rynku, a fundusze wykorzystujące metody ilościowe, których model opiera się na podążaniu za trendem, a nie na analizie fundamentalnej, stanowią 20 proc. rynku, wyliczyli eksperci JP Morgan. Oznacza to, że już tak duży odsetek rynku bazuje na automatycznym kupowaniu i sprzedawaniu akcji w reakcji na najnowsze doniesienia. Konsekwencją jest większa podatność na ostre wahania cen.

Leon Cooperman, założyciel Omega Advisors, już wcześniej ostrzegał, że komputerowy handel stwarza „dziki zachód” na rynkach. Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital, uznał pasywne inwestowanie za źródło problemów na globalnych rynkach akcji, obciążone „zachowaniem stadnym”. Tymczasem fundusze pasywne przyciągnęły w tym roku już 39 mld USD, a fundusze aktywne straciły 90 mld USD, oszacował JP Morgan. — Tempo odpływu z funduszy aktywnych jest cyklicznie wysokie, a tempo napływu do funduszy pasywnych odbiło od dna i zaczyna przyspieszać — zauważył Dubravko Lakos-Bujas, szef strategii amerykańskiego rynku akcji w JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu