JP Morgan: bezprecedensowa sytuacja na globalnym rynku akcji

opublikowano: 22-08-2018, 17:50

JP Morgan ostrzega inwestorów, że brak korelacji między amerykańskim rynkiem akcji i rynkami zagranicznymi nie będzie dłużej trwać i sytuacja zmieni się już w pozostałej części roku.

- Ostatnia rozbieżność osiągnięć amerykańskiego rynku akcji i reszty świata jest bezprecedensowa w historii. Na przykład, jeśli popatrzeć na dynamikę cen, jest dodatnia dla amerykańskich akcji i ujemna dla Europy i rynków wschodzących w każdym ujęciu czasowym: miesiąca, trzech miesięcy, sześciu miesięcy i dwunastu miesięcy. To nie zdarzło się nigdy wcześniej – napisał w raporcie strateg Marko Kolanovic.

W tym roku S&P500 wzrósł o 7 proc. Tymczasem ETF rynków wschodzących, iShares MSCI Emerging Markets tracił 9 proc. w tym samym okresie.

Kolanovic przewiduje, że tak bezprecedensowa rozbieżność prawdopodobnie nie utrzyma się.

- Inaczej mówiąc, coś się zmieni. Albo Ameryka spadnie albo  akcje z rynków wschodzących i Europy zaskoczą i pójdą w górę – powiedział.

Strateg JP Morgan zauważył, że jest ryzyko dużego spadku rynku jeśli wojna handlowa z USA z Chinami będzie eskalować, choć jego zdaniem relacje między największymi gospodarkami poprawią się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy