JP Morgan: inflacja i wzrost wynagrodzeń korzystne dla rynku akcji

opublikowano: 19-02-2018, 10:17
aktualizacja: 19-02-2018, 10:19

Obawy inwestorów z rynku akcji są przesadzone. Wzrost inflacji i wynagrodzeń w rzeczywistości są dla niego korzystne, przekonuje Mislav Matejka, globalny strateg rynku akcji w JP Morgan Securities.

W ostatnim czasie jeśli dochodziło do spadków na amerykańskich rynkach akcji pojawiały się głosy, że to wynik obaw inwestorów iż rosnąca inflacja i wynagrodzenia spowodują spadek zysków firm. Matejka argumentuje, że na dochodowość firm większy wpływ niż wynagrodzenia mają wielkość produkcji i sprzedaży. 

- Spółki procykliczne i ogólnie szeroki rynek nie mają tendencji spadkowej kiedy koszty zaczynają rosnąć, bo narastanie presji kosztowej jest typową oznaką zdrowej gospodarki – napisał strateg JP Morgan.

Matejka uważa, że inwestorzy powinni rozważać sprzedaż akcji kiedy pojawia się rozczarowanie dynamiką produkcji i przychodów. Jego zdaniem, tempo wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie nie spadnie, bo polityka monetarna jest daleka od restrykcyjnej.

Matejka nadal opowiada się za kupnem akcji, które jego zdaniem są „naturalnym zabezpieczeniem” przed inflacją. Przypomina, że akcje zwykle dają najlepsze zwroty kiedy inflacja mieści się w przedziale 1-3 proc., co jest zgodne z obecnymi prognozami JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu